Wybierz kontynent

XVI Konkurs Wiedzy o Języku i Kulturze Polskiej "Znasz-li ten kraj?"

Fot. Ambasady GOV

Konkurs, adresowany do uczniów szkół sobotnio-niedzielnych, zgromadził kilkudziesięciu uczestników z 15 miejscowości lwowskiego okręgu konsularnego. Rokrocznie udział w tych prestiżowych zmaganiach pozwala młodym ludziom sprawdzić wiedzę o Polsce na zasadach olimpiady oraz poszerzyć jej zakres poprzez udział w licznych zajęciach dodatkowych, prowadzonych przez polskich szkoleniowców. Tematem przewodnim tegorocznego konkursu była „Mitologia” oraz postać Jana Parandowskiego w związku ze 130. rocznicą urodzin pisarza.

Młodzież spędziła pod Lwowem kilka dni ucząc się, zdając egzaminy konkursowe, aktywnie uczestnicząc w zajęciach integrujących. Już pierwszego popołudnia, tuż po przyjeździe do Brzuchowic, uczniowie z polskich szkół sobotnio – niedzielnych wzięli udział w warsztatach przeprowadzonych przez Wiktora Lafarowicza, aktora Ludowego Teatru Polskiego we Lwowie, który nauczył dzieci wiązania togi. Na kilka dni brzuchowicki dom noclegowy zamienił się w siedzibę starogreckich bogiń i herosów.

Podczas pobytu w Domu Pielgrzyma, na zaaranżowanej scenie sali kominkowej, dzieci obejrzały trzy spektakle. Jako pierwszy zaprezentował się teatrzyk ”Baj” z Liceum nr 10 im. Św. Marii Magdaleny w przedstawieniu pt. „Z kamerą na Olimpie”, który został przygotowany przez uczniów szkoły pod kierunkiem Jakuba i Adrianny Fołtów. Jako drugi wystąpił Pan Kornel Sadowski, aktor „Teatru Miejskiego” w Gliwicach, który wykonał performens pt. „Narodziny świata według Jana Parandowskiego”.  

W sobotę młodzież została podzielona na trzy kategorie wiekowe i rozwiązywała testy pisemne, obejmujące wiedzę z zakresu językowego i kulturowego, a następnie prezentowała przygotowane wcześniej wypowiedzi ustne.

XVI edycji Konkursu ,,Znasz - li ten kraj?" towarzyszyły warsztaty z tworzenia masek i mozaiki w stylu greckim, realizowane przez Panie Agnieszkę Kruk-Budzynowską oraz Karolinę Przybyłę z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach.

Spotkanie w Brzuchowicach zakończył występ dzieci z Liceum nr 24 im. Marii Konopnickiej, które przygotowały przedstawienie według tekstu Andrzeja Czecha „Zakazana miłość”.

Każdy uczestnik „Konkursu Znasz - li ten kraj?” zasługuje na uznanie, jednak jury musiało wyłonić zwycięzców:

 

Grupa I

I miejsce – Bogdan Citula Sobotnia Szkoła Języka Polskiego w Żółkwi przy Delegaturze Zgromadzenia Sióstr Św. Dominika

II miejsce – Kateryna Szarko Bogdan Citula Sobotnia Szkoła Języka Polskiego w Żółkwi przy Delegaturze Zgromadzenia Sióstr Św. Dominika

III miejsce - Martin Balan Centrum Kulturalno-Oświatowe im. Karoliny Lanckorońskiej w Nowym Rozdole

Wyróżnienie – Sofiia Hrytsiv Sobotnia Szkoła Języka Polskiego w Żółkwi przy Delegaturze Zgromadzenia Sióstr Św. Dominika

 

Grupa II

I miejsce – Bożena Łysa Polska Sobotnia Szkoła im. Św. Królowej Jadwigi w Drohobyczu

II miejsce – Krystyna Biszko Sobotnia Szkoła Języka Polskiego w Żółkwi przy Delegaturze Zgromadzenia Sióstr Św. Dominika

III miejsce – Irena Pepryk Polska Sobotnio – Niedzielna Szkoła im. Stanisława Maczka w Szczercu

Wyróżnienie I – Karolina Balicka Polska Sobotnio – Niedzielna Szkoła im. Stanisława Maczka w Szczercu

Wyróżnienie II – Olga Łucka Szkoła Sobotnio – Niedzielna Języka Polskiego przy Parafii Wniebowzięcia NMP w Dolinie

Wyróżnienie III – Michał Daciuk Sobotnia Szkoła Języka Polskiego w Tłumaczu

 

Kategoria III

I miejsce – Julia Mechno Sobotnia Szkoła Języka Polskiego w Żółkwi przy Delegaturze Zgromadzenia Sióstr Św. Dominika

II miejsce – Sofiia Hołowko Studio Creative przy Towarzystwie Kultury Polskiej im. Władysława Jagiełły w Gródku Jagiellońskim

III miejsce – Anastazja Lenart Punkt Nauczania Języka Polskiego przy Domu Polskim w Samborze

Wyróżnienie I – Andrzej Plis Sobotnia Szkoła Języka Polskiego w Tłumaczu

Wyróżnienie II – Andriana Zawada Sobotnia Szkoła Języka Polskiego w Żółkwi przy Delegaturze Zgromadzenia Sióstr Św. Dominika

 

Tradycją Konkursu Wiedzy o Języku i Kulturze Polskiej „Znasz-li ten kraj?” jest włączanie nauczycieli, wychowawców, opiekunów ze szkół z lwowskiego okręgu konsularnego w szkolenia. Podczas gdy dzieci zmagają się z testami, ich opiekunowie uczestniczą w wykładach. Niezawodnym partnerem Konsulatu Generalnego RP we Lwowie jest Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie oddział w Przemyślu na czele z Panem Dyrektorem Zbigniewem Hamielcem, który od szeregu lat wzbogaca warsztat pracy nauczycieli w LOK.

W bieżącym roku PCEN zaproponował następujące bloki tematyczne:

  1. „Mitologia Jana Parandowskiego – opowieści, które przetrwały wieki” – wykład Marta Brzeżawska.
  2. Warsztaty „Informacja i dezinformacja w przestrzeni publicznej” – Andrzej Iskrzycki.
  3. Warsztaty "Bogowie, herosi i teatr obrazów – mity greckie w technice kamishibai" – Rafał Paśko.

 

Konsulat zrealizował przedsięwzięcie ze środków DWPPG w ramach „Rządowej strategii współpracy z Polonią i Polakami za granicą na lata 2025-2030” - nauczanie języka polskiego, rozszerzenie zasięgu oraz uatrakcyjnienie nauczania języka polskiego w kolejnych pokoleniach Polonii i Polaków za granicą, mające na celu zwiększenie liczby użytkowników języka polskiego w Ukrainie.

Ambasady GOV Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Dziedzictwo Wolności - Polacy na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj