Wybierz kontynent

Piknik Naukowy pod hasłem "To będzie Kosmos!" - 10 maja w stolicy

Hasło "To będzie Kosmos!" zapowiada tematykę tegorocznej edycji Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Na odwiedzających PGE Narodowy w Warszawie 10 maja czeka kilkaset pokazów popularnonaukowych. Można będzie np. obejrzeć lub samemu skonstruować łaziki kosmiczne i rakiety.

Fot. PAP

W ramach wydarzenia zaplanowano 690 pokazów piknikowych, przygotowanych przez 152 instytucje z kraju i zagranicy. Odwiedzający będą mogli zobaczyć ponad 16 łazików kosmicznych – profesjonalnych i do samodzielnego skonstruowania. Na dwunastu stanowiskach można będzie zobaczyć i zbudować rakiety, dziewięć będzie poświęconych robotom działającym na Ziemi.

Nauki będzie można doświadczać wszystkimi zmysłami: obserwować, dotykać, rozmawiać z naukowcami i samodzielnie wykonywać eksperymenty. Taki sposób poznawania świata kształtuje samodzielność poznawczą i rozwija krytyczne myślenie – kluczowe kompetencje, stanowiące ważny element procesu nowoczesnej edukacji, przygotowującej do życia w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości. Piknik ukazuje naukę jako niezwykle ekscytującą dziedzinę życia, stale rozwijającą się, a także wyposażającą nas w narzędzia i zaawansowane technologie, dzięki którym możemy radzić sobie z wyzwaniami przyszłości - zwracają uwagę organizatorzy w informacji przesłanej PAP.

Bohaterkami tegorocznego Pikniku Naukowego będą astronautyka oraz astronomia, a hasło tegorocznej edycji dotyczy kosmosu nie bez powodu: już niebawem, bo 29 maja polski astronauta dr Sławosz Uznański-Wiśniewski wyruszy na Międzynarodową Stację Kosmiczną. 10 maja w Warszawie nie zabraknie więc teleskopów, satelitów, rakiet, kapsuł, łazików, robotów i wszelkich zdobyczy nauki związanych z eksploracją kosmosu.

Uczestnicy mogą wziąć udział w teście psychologicznym astronautów, treningu z analogową astronautką, poćwiczyć wykonywanie precyzyjnych działań manualnych w profesjonalnych rękawicach i doświadczyć stanu nieważkości dzięki goglom VR. Obejrzą m.in. kapsułę, którą podróżował pierwszy Polak w kosmosie - Mirosław Hermaszewski.

Na pikniku nie zabraknie rakiet. Można będzie skonstruować własny model, wybierając materiały i technikę. Chętni będą też mogli zajrzeć do wnętrza gigantycznego silnika odrzutowego i zobaczyć start potężnej rakiety, która wzbije się na 5 metrów i opadnie na spadochronie. Sprawdzą, czy w rakiecie kosmicznej mogą ukrywać się pasażerowie na gapę i poznają nieludzkich astronautów – bakterie wysłane na orbitę podczas pierwszych misji, niesporczaki potrafiące przetrwać w przestrzeni kosmicznej bez skafandrów i rybki danio, które trafiły na ISS w celach badawczych.

Eksplorując piknikowy kosmos, uczestnicy poznają metody pozwalające przebywającym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej uprawiać rośliny – system Veggie do uprawy warzyw oraz akwakulturę do hodowli glonów. To drugie rozwiązanie dopiero trafi na orbitę. Można będzie wysiać rośliny w symulancie marsjańskiej gleby i poznać zasadę działania biologicznego systemu podtrzymywania życia na stacji kosmicznej.

Bohaterami pikniku będą łaziki - te profesjonalne, przygotowywane do eksploracji Marsa i Księżyca, m.in. Legendary Rover (przenoszący ładunek i pobierający próbki gleby), czy studenckie Scorpio7 i Kalman, który sam nawiguje, analizuje teren, wierci w podłożu i zbiera próbki. Phoenix III wymienia ogniwa paliwowe, uruchamia reaktor, porusza się w trudnym terenie. Można będzie zobaczyć również urządzenia, których "bliźniaki" właśnie wiercą otwory na Marsie, lecą na Jowisza, mierzą grawitację planetoidy Dimorphos. Na wielu stanowiskach będzie okazja posterować łazikiem i zbudować własny.

Wiele stanowisk piknikowych skupi się na astronomii. Odwiedzający je będą mieli okazję spojrzeć na Słońce przez specjalny teleskop, zajrzeć do gabinetu astronoma i poznać dawniej stosowane narzędzia; dowiedzą się, jak skonstruować radioteleskop. Nauczą się odróżniać meteoryty od zwykłych, ziemskich kamieni i rozpoznać cyrkony, które informują o wieku Ziemi.

Piknik Naukowy odbędzie się w sobotę 10 maja na PGE Narodowym w godzinach 11.00-20.00. Szczegółowy program jest dostępny na stronie internetowej wydarzenia. Wstęp jest wolny.(PAP)

zan/ bar/

O Autorze

PAP Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Dziedzictwo Wolności - Polacy na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj