
Konsul Generalny RP Piotr Rakowski powitał gości i wygłosił krótkie przemówienie, w którym wskazał, jak ważne dla Polski i dla Europy jest dziedzictwo oświeceniowe ustawy zasadniczej uchwalonej w 1791 r. Podkreślił, że była to pierwsza spisana konstytucja w Europie i druga na świecie. Wartości, jakie propagowała są źródłem inspiracji i podwaliną zmian demokratycznych w późniejszych okresach.
Gośćmi honorowymi uroczystości byli Margaret Beazley, Gubernator Nowej Południowej Walii oraz Ben Franklin, przewodniczący Rady Legislacyjnej Nowej Południowej Walii. Oboje w swoich wystąpieniach nawiązali do dziedzictwa i wartości uniwersalnych, które poprzez muzykę tworzoną przez polskich kompozytorów są niezwykle istotne i wspierające wzajemne relacje między Polską a Australią. Przewodniczący Rady Legislacyjnej podkreślił wkład naszych rodaków w budowaniu podwalin do wspólnych silnych relacji.
Po części oficjalnej zgromadzeni goście wysłuchali koncertu pianistycznego w wykonaniu polskiego wirtuoza Rafała A. Łuczewskiego, laureata międzynarodowych konkursów pianistycznych, a także stypendysty Ministerstwa Kultury i Sztuki RP, pedagoga i członka jury konkursów muzycznych na wielu kontynentach.
Utwory zaprezentowane w Konsulacie w Sydney to kompozycje Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Friedmana, a także Richarda Addinsella.
W obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz Nowej Południowej Walii, członkowie korpusu konsularnego w Sydney oraz przedstawiciele australijskiej Polonii.