Wybierz kontynent

Priorytety Prezydencji Polski w Radzie Państw Morza Bałtyckiego 2025-2026

Fot. Ambasady GOV

1) Bezpieczny i stabilny region;

2) Zrównoważony i prosperujący region;

3) Tożsamość regionalna.

Polska Prezydencja będzie także kontynuować proces refleksji nad kluczowymi wnioskami i zaleceniami Grupy Mędrców Wysokiego Szczebla, nominowanej zgodnie z Deklaracją z Porvoo z dnia 14 czerwca 2024 r., w szczególności w zakresie rekomendacji dot. celów i działań organizacji.

Raport Mędrców na temat współpracy w regionie Morza Bałtyckiego stanowi istotny wkład do dyskusji o przyszłości RPMB. Dokument ten odzwierciedla potrzebę znaczącej reformy i modyfikacji działań RPMB, wynikającą z obecnej sytuacji geopolitycznej i związanych z nią wyzwań polityki bezpieczeństwa.

Polska wysoko ceni współpracę w ramach RPMB i czterech grup roboczych funkcjonujących w jej strukturze. Jednocześnie dostrzegamy konieczność wzmocnienia politycznego filaru organizacji poprzez bardziej skoncentrowane podejście do kwestii bezpieczeństwa regionalnego. W związku z tym, że wszystkie państwa członkowskie RPMB należą obecnie do NATO, naturalne wydaje się wykorzystanie tego forum jako przestrzeni komplementarnej wobec Sojuszu, umożliwiającej dyskusję na temat bieżących zagadnień polityki bezpieczeństwa.

Jednocześnie, RPMB może służyć jako użyteczna platforma wypracowywania wspólnych stanowisk państw regionu w ramach Unii Europejskiej – m.in. w kwestiach zabiegania o środki europejskie na inicjatywy takie jak Bałtycka Linia Obrony czy Tarcza Wschód.

Agresja Rosji przeciwko Ukrainie, nasilone działania hybrydowe i dezinformacyjne szczególnie dotkliwie dotykają regionu Morza Bałtyckiego. Wymagają też kompleksowej odpowiedzi wykraczającej poza tradycyjne rozumienie bezpieczeństwa. Polska Prezydencja zamierza wykorzystać struktury RPMB do koordynacji działań w obszarze ochrony infrastruktury krytycznej w regionie oraz przeciwdziałania tzw. flocie cieni.

Istotne znaczenie w tym zakresie ma również kwestia zapewnienia odporności na próby zakłócania sygnału GPS, które mogą stanowić jeden z aspektów działań hybrydowych.

Polska Prezydencja zamierza koordynować działania RPMB w trzech wymiarach:

A) zaostrzenie wymogów obowiązkowego raportowania nt. ubezpieczeń posiadanych przez statki pływające po Morzu Bałtyckim;

B) nakładanie środków ograniczających na całe środowisko floty cieni;

C) intensyfikacja kontaktów z państwami bandery. Zwiększona obecność (patrole, inspekcje statków) i stopniowe zaostrzanie przepisów krajowych powinny być wykorzystywane jako skuteczne instrumenty odstraszania.

Zgodnie z zapisami Memorandum o ochronie podmorskiej infrastruktury krytycznej w regionie Morza Bałtyckiego, podpisanego przez członków RPMB w dniu 16 maja 2025 r. w Vihuli, powołana może zostać także nowa grupa ekspercka ds. bezpieczeństwa w tych obszarach.

Wychodząc naprzeciw wnioskom raportu Grupy Mędrców Wysokiego Szczebla, dot. potrzeby wzmacniania bezpieczeństwa i stabilności regionu Morza Bałtyckiego, Polska Prezydencja chciałaby zaproponować nowe formaty współpracy, oparte na istniejących strukturach i kompetencjach organizacji – m.in. wprowadzić do regularnych prac RPMB formułę konsultacyjnych spotkań dyrektorów politycznych i urzędników ministerstw spraw zagranicznych odpowiedzialnych za politykę bezpieczeństwa.

Zacieśnianie współpracy pomiędzy państwami regionu Morza Bałtyckiego a Ukrainą stanowi kluczowy element nowej architektury bezpieczeństwa. Polska Prezydencja zamierza kontynuować działania na rzecz wsparcia Ukrainy – państwa-obserwatora w RPMB – oraz zwiększenia jej zaangażowania we współpracę w ramach Rady.

Ambasady GOV Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Dziedzictwo Wolności - Polacy na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj