Wybierz kontynent

Opole: w USK zostanie wszczepiony pierwszy w kraju implant ślimakowy Nexa

W poniedziałek lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu wszczepią pierwszy w kraju inteligentny implant ślimakowy najnowszej generacji u dorosłego pacjenta. W przyszłości implanty tego typu mają być wszczepiane także w innych szpitalach Polski.

Fot. PAP

Jak poinformował USK w Opolu, operację wszczepienia implantu Nexa przeprowadzi w poniedziałek rano zespół lekarzy pod kierownictwem prof. Krzysztofa Morawskiego. Zabieg zostanie przeprowadzony w ramach refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia i w przyszłości może być stosowany zarówno u pacjentów dorosłych, jak i dzieci, w wybranych szpitalach w innych częściach kraju.

Nowy implant Nexa to inteligentny system słuchowy, który rozwija się razem z pacjentem, z możliwością zdalnej aktualizacji, personalizacji i adaptacji do zmieniających się warunków oraz potrzeb użytkownika przez całe życie.

- System składa się z nowoczesnego procesora dźwięku, który automatycznie dopasowuje się do otoczenia - dzięki temu możliwe jest uzyskanie wyraźnego dźwięku nawet w hałasie i trudnych warunkach akustycznych. Jeszcze ważniejsze jest to, co wszczepione – urządzenie wyposażone jest w bardzo szybki procesor, rozbudowaną pamięć, ma możliwość samodzielnego monitorowania, a pacjent może korygować ustawienia przez aplikację ze smartfona – wyjaśnia prof. Krzysztof Morawski.

Jak powiedział PAP Dariusz Madera, dyrektor generalny USK w Opolu, pionierski zabieg jest kontynuacją wcześniej wdrożonych procedur i będzie miał wpływ na poprawę zabezpieczenia medycznego mieszkańców regionu.

- Przeprowadzając takie pionierskie operacje, zespół USK w Opolu potwierdza swoją pozycję jako ośrodek, który nie tylko wdraża innowacje, ale także przeciera szlaki dla nowych standardów leczenia słuchu w Polsce. Program wszczepień implantów ślimakowych uruchomiliśmy w USK w Opolu w lutym 2022 roku, po objęciu kierowania oddziałem przez prof. Krzysztofa Morawskiego. Dotychczas wykonaliśmy 130 operacji takich operacji, z czego 86 u dzieci i 44 u dorosłych. To ważny element zapewnienia mieszkańcom województwa opolskiego dostępu do tej usługi medycznej na miejscu, bez konieczności wyjeżdżania do innych ośrodków - powiedział Madera. (PAP)

masz/ bar/

O Autorze

PAP Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Dziedzictwo Wolności - Polacy na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj