
Podczas spotkania podsumowano stan relacji bilateralnych po 75 latach od nawiązania stosunków dyplomatycznych oraz omówiono perspektywy ich rozwoju.
Rozmówcy przedyskutowali możliwości wykorzystania potencjału współpracy polsko-wietnamskiej w dziedzinach takich jak handel i inwestycje, innowacje, cyfryzacja, zielone technologie i energetyka, turystyka, nauka i edukacja, sektor farmaceutyczny, obronny i geologia. Odnotowując, iż Wietnam jest głównym partnerem handlowym Polski w Azji Południowo-Wschodniej, wiceminister Władysław Teofil Bartoszewski wskazał na potrzebę lepszego zrównoważenia dwustronnej wymiany handlowej, w tym poprzez zniesienie barier w dostępie do rynku wietnamskiego dla polskich produktów rolno-spożywczych.
Rozmówcy potwierdzili gotowość do dalszej intensyfikacji współpracy dwustronnej zgodnie z zapisami Wspólnego Oświadczenia szefów rządów Polski i Wietnamu, przyjętego podczas wizyty premiera Wietnamu w Polsce w styczniu 2025 r., w tym w kontekście przygotowań do kolejnych wizyt wysokiego szczebla.
Strony wymieniły się poglądami na tematy regionalne oraz globalne, podkreślając pryncypialne przywiązanie do fundamentalnych zasad porządku międzynarodowego takich jak poszanowanie suwerenności, integralności terytorialnej i nienaruszalności granic państw oraz pokojowe rozwiązywanie sporów i powstrzymywanie się od groźby bądź użycia siły w relacjach międzypaństwowych.
Przed konsultacjami wiceministrów odbyło się również kurtuazyjne spotkanie delegacji wietnamskiej z szefem polskiej dyplomacji Radosławem Sikorskim, podczas którego wiceminister Le Thi Thu Hang przekazała zaproszenie od Ministra Spraw Zagranicznych Wietnamu, Bui Thanh Sona do złożenia wizyty w Wietnamie przez ministra Sikorskiego.
fot.: MSZ