
Od 1 lipca 2025 r. aplikujący ubiegający się o przyznanie wiz krajowych (typ D) w celu podjęcia studiów I stopnia lub studiów jednolitych magisterskich w Polsce, zobowiązani są do przedłożenia dokumentów uzupełniających, które w myśl Ustawy z dnia 4 kwietnia 2025 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wyeliminowania nieprawidłowości w systemie wizowym Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2025 r. poz. 622) rozszerzono o:
- Informację Dyrektora Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) potwierdzającą posiadanie uprawnień do ubiegania się o przyjęcie na studia pierwszego stopnia lub jednolite studia magisterskie w Polsce wydaną na wniosek strony (wnioskującego). https://nawa.gov.pl/uznawalnosc/wydawanie-informacji-o-zagranicznych-dyplomach/swiadectwo-szkoly-sredniej (PL) . https://nawa.gov.pl/en/recognition/how-to-obtain-a-recognition-statement/secondary-school-certificate (EN).
UWAGA: zgodnie z treścią Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Chińskiej Republiki Ludowej o wzajemnym uznawaniu dyplomów ukończenia studiów i tytułów zawodowych w szkolnictwie wyższym z 20.06.2016 r. wymóg ten nie dotyczy aplikujących przedkładających dyplomy ukończenia szkoły średniej lub studiów I i II stopnia w systemie nauczania Chińskiej Republiki Ludowej.
- Certyfikat lub in. dokument poświadczający znajomość języka wykładowego w Polsce na poziomie nie niższym niż B2.
Do momentu publikacji Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie rodzajów dokumentów poświadczających znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie na studiach, wymogi formalne dot. poziomu znajomości języka wykładowego (rodzaj certyfikatu i/lub innego dokumentu) należy weryfikować np. z uczelniami.
Uzyskanie dokumentów uzupełniających powinno nastąpić przed złożeniem wniosku o wydanie wizy krajowej.
Ambasada RP w Pekinie nie pośredniczy w pozyskiwaniu dokumentów wymaganych w procedurze wizowej.