
Polska objęła przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej w okresie niepewności i niepokoju. Europa mierzyła się i nadal mierzy ze skutkami agresji zbrojnej Rosji wobec Ukrainy, co spowodowało potrzebę przeglądu unijnych priorytetów i wzmocnienie własnego potencjału obronnego. Objęcie stanowiska prezydenta USA przez Donalda Trumpa oraz sytuacja polityczna na Bliskim Wschodzie także spowodowały wzrost napięcia geopolitycznego. Obserwowaliśmy erozję porządku międzynarodowego opartego o znane zasady, europejska demokracja i bezpieczeństwo były celem ataków hybrydowych.
Polska prezydencja od początku miała jasny cel: wzmocnić bezpieczeństwo Europy w siedmiu jego wymiarach – zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym.
Polska prezydencja doprowadziła do przełomowego wzrostu wydatków UE na obronność - pierwszy raz w historii Unia Europejska przeznacza znaczące środki na ten cel. Do państw członkowskich trafi 150 mld euro w ramach instrumentu SAFE. To program na rzecz inwestycji obronnych, który pozwala na realizowanie pilnych i dużych inwestycji publicznych w sektorze obronnym poprzez zamówienia kierowane m.in. do europejskiego przemysłu obronnego.
Polska prezydencja skutecznie mobilizowała państwa członkowskie UE oraz instytucje Unii Europejskiej i partnerów międzynarodowych do utrzymania i zwiększenia wsparcia dla Ukrainy.
Dzięki polskiej prezydencji Unia Europejska przedłużyła dotychczasowe sankcje na Rosję, przyjmując 16. oraz 17. pakiet zaostrzonych sankcji. Podjęto także działania na rzecz walki z dezinformacją m.in. opracowując nowy system wspólnego reagowania państw UE na poważne ataki w cyberprzestrzeni (Cyber Blueprint).
Konkurencyjność europejskich firm i przemysłu, drugi po bezpieczeństwie cel polskiej prezydencji, stała się priorytetem całej Europy.
Polska prezydencja realizowała ambitny program uproszczeń regulacynmych i ograniczenia biurokracji Unii Europejskiej.
W czasie pierwszego półrocza 2025 powstało 5 pakietów uproszczeniowych Omnibus, które oznaczają m.in. mniej raportów i sprawozdań, ułatwienia w finansowaniu inwestycji, uproszczenia w rolnictwie, obronności oraz dla małych i średnich firm.
Realizując plan całkowitego uniezależnienia UE od energii z Rosji, Komisja Europejska ogłosiła mapą drogową odejścia od rosyjskich paliw kopalnianych RePowerEU. Plan ten da Europie niezależność energetyczną i pozwoli na obniżenie cen energii.
Polska prezydencja wypracowała ważny kompromis w sprawie Pakietu Farmaceutycznego, czym przełamała impas w reformie sektora farmaceutycznego. Pakiet zwiększy dostępność tańszych leków (zamienników) dla pacjentów, a europejskim firmom pozwoli rozwijać się i być bardziej konkurencyjnym na światowych rynkach.
Polska prezydencja stała również na straży wartości, które tworzą fundament Unii Europejskiej: demokracji, wolności i rządów prawa. Wspieraliśmy dialog z krajami aspirującymi do członkostwa w UE, wzmacniając jedność i solidarność europejskiej wspólnoty.
Cieszymy się, że motto duńskiej prezydencji to „Silna Europa w zmieniającym się świecie”, a program prezydencji wyraźnie zapowiada kontynuację działań polskiej prezydencji.
Podsumowując prezydencję, premier Polski Donald Tusk powiedział 27 czerwca w Brukseli: „Unia Europejska była wymyślona jako formuła taka otwarta, bardzo solidarna z resztą świata. Polska prezydencja uświadomiła wszystkim naszym partnerom, że nadszedł czas, kiedy Unia Europejska czy Europa jako taka musi zacząć o sobie myśleć także w kategoriach zdolności do obrony, do kontroli terytorium, do kontroli granic. Że świat nie do końca kupił nasze wizje i marzenia. To znaczy, że będziemy wszyscy beneficjentami wolnego handlu, globalizacji, otwartych granic i pełnego dostępu do azylu. Pamiętamy te piękne czasy, ale czasy się zmieniły i Polska pierwsza bardzo głośno o tym przypomniała Europie”.
Dziękujemy wszystkim czeskim instytucjom za udział w spotkaniach organizowanych przez polską prezydencję i wsparcie udzielane naszym działaniom.
Jeśli chcielibyście poznać szersze podsumowanie polskiej prezydencji, zachęcamy do spojrzenia do poniższego dokumentu: https://polish-presidency.consilium.europa.eu/en/programme/results-by-council-configuration/