
W obecności członków korpusu dyplomatycznego placówek UE i partnerskich akredytowanych w Finlandii oraz zaproszonych gości reprezentujących sfery polityczne, biznesowe i opiniotwórcze kraju, szef placówki, Tomasz Chłoń, przekazał swojemu duńskiemu koledze, ambasadorowi Jakobowi Nymann-Lindegrenowi, symbol prezydencji – flagę Unii Europejskiej. W tutejszej tradycji jest ona przekazywana przez ambasadorów sprawujących prezydencję w RUE swoim następcom.
Szef placówki podsumował osiągnięcia lokalnej prezydencji, a na tym tle również silne stosunki polsko-fińskie, które podczas ostatniego półrocza przyczyniły się do realizacji wielu inicjatyw Ambasady, wynikających z polskich priorytetów prezydencji w RUE. Na szczególną uwagę zasługiwał priorytet bezpieczeństwa europejskiego, który był ważnym tematem wielu spotkań, konferencji i seminariów. Placówka podjęła wiele inicjatyw dotyczących komunikacji strategicznych w walce z dezinformacją oraz budowania odporności na zagrożenia hybrydowe.
Ambasador Danii podkreślił, że motto duńskiej prezydencji „Silna Europa w zmieniającym się świecie” oraz przygotowany program będą w naturalny sposób kontynuowały działania podejmowane podczas polskiej prezydencji, szczególnie na rzecz bezpieczeństwa Unii Europejskiej. Podkreślił znaczenie kontynuacji współpracy ambasad trio prezydencji.
Gośćmi wydarzenia byli minister ds. europejskich Finlandii Joakim Strand oraz posłanka do parlamentu z ramienia partii Socjaldemokratycznej (szefowa klubu parlamentarnego), była minister ds. spraw europejskich w latach 2019–2023 Tytti Tuppurainen.
Oboje politycy odnieśli się z uznaniem do rezultatów polskiej prezydencji w Radzie UE, zarówno w kontekście lokalnym jak i europejskim, zwracając szczególną uwagę na sytuację bezpieczeństwa w Europie i działania na rzecz wzmocnienia europejskiego potencjału obronnego i utrwalenia bezpieczeństwo w głównym nurcie prac UE. T. Tuppurainen z zadowoleniem podkreśliła, że Polska prezydencja traktowała politykę rozszerzenia jako istotny instrument zwiększający bezpieczeństwo i stabilność w Europie.
Przekazanie prezydencji odbyło się w Muzeum Didrichsena (sztuki współczesnej), przez co obie placówki chciały zaakcentować również rolę dyplomacji kulturalnej, instrumentu soft power potrafiącego łączyć wspólne europejskie inicjatywy i potrzeby w sferze kultury ze światem unijnych wartości.