
Od 1 lipca 2025 r. absolwenci szkół średnich funkcjonujących w jordańskim systemie nauczania, którzy wnioskują o wydanie wizy krajowej (typ D) w celu podjęcia studiów I stopnia lub studiów jednolitych magisterskich w Polsce, zobowiązani są do przedłożenia dokumentów uzupełniających, które za ustawą z dnia 4 kwietnia 2025 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wyeliminowania nieprawidłowości w systemie wizowym Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2025 r. poz. 622) rozszerzono o:
- Informację Dyrektora Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) potwierdzającą posiadanie uprawnień do ubiegania się o przyjęcie na studia pierwszego stopnia lub jednolite studia magisterskie w Polsce wydaną na wniosek strony (wnioskującego). Więcej informacji nt. pozyskiwania informacji Dyrektora NAWA znajdują się na stronie agencji: https://nawa.gov.pl/uznawalnosc/wydawanie-informacji-o-zagranicznych-dyplomach/swiadectwo-szkoly-sredniej (PL) . https://nawa.gov.pl/en/recognition/how-to-obtain-a-recognition-statement/secondary-school-certificate (EN).
- Certyfikat lub in. dokument poświadczający znajomość języka wykładowego w Polsce na poziomie nie niższym niż B2.
Wymogi formalne dot. poziomu znajomości języka wykładowego (rodzaj certyfikatu i/lub innego dokumentu) należy weryfikować np. z uczelniami.
Obowiązek przedłożenia informacji Dyrektora NAWA nie dotyczy osób, na czyj wniosek przed 1 lipca 2025 r. polskie Kuratoria Oświaty wszczęły postępowania celem wydania decyzji administracyjnej ws. uznania jordańskich dokumentów potwierdzających posiadanie wykształcenia średniego. Decyzje Kuratorów Oświaty wydane przed 1 lipca 2025 r. lub po zakończeniu wszczętych przed tą datą postępowań utrzymują moc prawną w procesie wizowym.
Absolwenci, którzy ukończyli szkoły średnie w systemach nauczania innych niż jordański, zobowiązania są do weryfikacji dopuszczalności dokumentów potwierdzających posiadanie uprawnień do ubiegania się o przyjęcia na studia wyższe I stopnia lub jednolite magisterskie na stronie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej: https://nawa.gov.pl/uznawalnosc/kontynuacja-nauki-w-polsce/studia-i-stopnia-lub-studia-jednolite (PL) / https://nawa.gov.pl/en/recognition/recognition-for-academic-purposes/applying-for-admission-to-first-long-cycle-studies (EN) oraz https://kwalifikator.nawa.gov.pl/ .
Uzyskanie dokumentów uzupełniających powinno nastąpić przed złożeniem wniosku o wydanie wizy krajowej.
Ambasada RP w Ammanie nie pośredniczy w pozyskiwaniu dokumentów wymaganych w procedurze wizowej.