Wybierz kontynent

Miasto Świdnica: Waldemar Pytel Honorowym Obywatelem

Podczas sesji Rady Miejskiej w Świdnicy ksiądz biskup Waldemar Pytel odebrał tytuł Honorowego Obywatele Miasta Świdnicy. Wyróżnienie zostało przyznane na wniosek prezydent miasta, Beaty Moskal-Słaniewskiej w uznaniu za wieloletni, niezwykle wartościowy wkład w życie duchowe, społeczne i kulturalne Świdnicy.

Fot. PAP

Wyjątkowa postać dla Świdnicy

Biskup Waldemar Pytel od blisko czterech dekad jest związany ze Świdnicą, a jego działalność wywarła trwały wpływ nie tylko na lokalną społeczność, ale także na międzynarodowy wizerunek miasta. To dzięki jego zaangażowaniu Kościół Pokoju w Świdnicy stał się nie tylko zabytkiem światowej klasy, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, ale także ważnym centrum dialogu, kultury i ekumenizmu.

– Biskup Waldemar Pytel od lat buduje mosty pomiędzy religiami, narodami i pokoleniami. Dzięki jego pracy Świdnica zyskała nie tylko na znaczeniu kulturalnym i duchowym, ale także stała się miejscem ważnych wydarzeń na skalę światową – podkreśla Beata Moskal-Słaniewska, Prezydent Świdnicy. – Tytuł Honorowego Obywatela to wyraz wdzięczności całego miasta.

Człowiek Kościoła i społecznik

Biskup Waldemar Pytel od 1992 roku pełni funkcję proboszcza parafii ewangelickiej w Świdnicy, a od 2015 roku jest Biskupem Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. W swojej pracy duszpasterskiej i społecznej konsekwentnie realizuje ideę otwartego Kościoła, stawiając na dialog, współpracę międzyreligijną i działalność kulturalną.
Dzięki jego inicjatywom Kościół Pokoju stał się miejscem ważnych wydarzeń: to tutaj w 1989 roku wspólnie modlili się kanclerz Niemiec Helmut Kohl i premier Tadeusz Mazowiecki w drodze na Mszę Pojednania w Krzyżowej. W kolejnych latach Kościół Pokoju odwiedzili m.in. król Szwecji Karol XVI Gustaw i królowa Sylwia, kanclerz Angela Merkel oraz Jego Świątobliwość Dalajlama XIV, który w 2016 roku wraz z przedstawicielami różnych religii podpisał w Świdnicy Apel o Pokój.

Strażnik dziedzictwa kulturowego

Dzięki wieloletnim staraniom biskupa Pytla Świątynia Pokoju przeszła gruntowną renowację – od odnowienia cennych elementów wystroju, takich jak ołtarz czy monumentalne organy, po zabezpieczenie konstrukcji i odrestaurowanie otoczenia. Biskup zainicjował również konserwację bezcennych Biblii i starodruków, a jego działania przyczyniły się do powstania Dolnośląskiego Instytutu Ewangelickiego, posiadającego jedno z największych archiwów luterańskich w Polsce.
Kościół Pokoju, dzięki zaangażowaniu biskupa i jego rodziny, stał się wizytówką miasta oraz ważnym miejscem kulturalnym, w którym odbywają się liczne koncerty i festiwale – w tym Świdnickie Dni Muzyki Kameralnej, Festiwal Bachowski czy „Wratislavia Cantans”.

Wkład w życie społeczne

Oprócz pracy duszpasterskiej biskup Pytel aktywnie uczestniczy w działaniach społecznych. Był prezesem Świdnickiego Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum” oraz wieloletnim członkiem Rady Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. W swoich działaniach szczególny nacisk kładzie na pojednanie, dialog i budowanie mostów między narodami i religiami.

Wyróżnienia i nagrody

Za swoją wszechstronną działalność biskup Waldemar Pytel otrzymał m.in.:
•    Nagrodę Prezydenta Miasta Świdnicy za całokształt działalności w dziedzinie upowszechniania i ochrony kultury
•    Nagrodę im. ks. prof. Janusza Pasierba „CONSERVATOR ECCLESIAE” Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków w RP
•    Złotą odznakę Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków
•    Medal Komisji Edukacji Narodowej
•    Nagrodę im. św. Brata Alberta za aktywność ekumeniczną i ochronę dóbr kultury
•    Królewski Order Gwiazdy Polarnej przyznany przez króla Szwecji Karola XVI Gustawa
•    Statuetkę Orła Powiatu Świdnickiego
•    Nagrodę im. prof. Aleksandra Gieysztora fundacji Kronenberga przy City Handlowy za ochronę dóbr kultury
•    Nagrodę „Świdnickie Gryfy” w kategorii „Wybitna osobowość”.

O Autorze

PAP Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Dziedzictwo Wolności - Polacy na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj