Wybierz kontynent

134. sesja Komitetu Ministrów Rady Europy Rady (Luksemburg, 13-14 maja 2025 r.)

Fot. Ambasady GOV

Celem wydarzenia było podsumowanie prac ustępującej prezydencji i przekazanie władzy w Komitecie Ministrów Malcie. W trakcie sesji potwierdzono wsparcie na rzecz Ukrainy – m.in. inicjując proces utworzenia Specjalnego Trybunału Zbrodni Agresji na rzecz Ukrainy, kolejnego elementu mechanizmu kompensacyjnego, który miałby powstać w ramach Rady Europy​. ​2 lata od IV. szczytu Rady Europy w Reykjaviku, dokonano oceny postępu implementacji założeń przyjętych podczas szczytu oraz uzgodniono przyszłe kierunki polityki w obszarach takich jak praworządność, prawa społeczne, prawa dziecka, prawa cyfrowe i sztuczna inteligencja, ochrona dziennikarzy, równość, uczestnictwo młodzieży i społeczeństwo obywatelskie. Organ decyzyjny organizacji wyraził przychylne zdanie na temat planu Sekretarza Generalnego dot. nowego paktu demokratycznego (Towards new democratic pact for Europe), a także przyjął Konwencję o ochronie środowiska przez prawo karne, razem ze strategią na rzecz środowiska.

Jednym z kluczowych osiągnięć prezydencji Luksemburga było wypracowanie kompromisu w sprawie Konwencji o bezpieczeństwie wykonywania zawodu prawnika. 13 maja, 17 państw (AND, EE, FR, GR, IRE, LT, LU, NL, MK, NO, PL, SE, BE, IS, MD, UK) podpisało tekst nowej konwencji. Jest to pierwszy międzynarodowy traktat mający na celu ochronę zawodu prawnika w kontekście rosnącej liczby doniesień o atakach na wykonywanie zawodu, czy to w formie nękania, gróźb, ataków, czy interferencji w wykonywanie obowiązków zawodowych. Przestrzeganie Konwencji będzie monitorowane przez grupę ekspertów oraz komitet stron. W imieniu Polski, konwencję podpisał Chargé d’affaires w Stałym Przedstawicielstwie Rzeczypospolitej Polskiej, Pan Aleksander Pociej. W uroczystości podpisania konwencji uczestniczyła także Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, wiceministra Maria Ejchart.

Rozpoczynając sesję, Sekretarz Generalny Rady Europy, Alain Berset stwierdził, że Europa znajduje się w trudnym momencie swojej historii, ze względu na rosnące zagrożenia dla demokracji, praw człowieka i praworządności. Istotne jest przypomnienie idei, która legła u podstaw powstałej w 1949 roku Rady Europy- „never again”. Rosyjska agresja w Ukrainie ożywiła niepokoje społeczne i dlatego potrzebny jest powrót do podstawowych wartości spajających państwa członkowskie organizacji. Zdaniem Sekretarza Generalnego, kryzys, którego doświadczamy i który stanowi zagrożenie dla naszych demokracji i bezpieczeństwa, wymaga skutecznej odpowiedzi jaką miałby być Nowy Pakt Demokracji dla Europy. 

SG AB przypominał także o determinacji RE do rozliczenia osób stających za napaścią Rosji na Ukrainę. Pomimo upływu dwóch lat od szczytu w Reykjaviku, i ówczesnej decyzji o utworzeniu Rejestru Strat cele organizacji nie uległy zmianie - niezłomne zobowiązanie do pomocy Ukrainie na jej drodze do sprawiedliwości i odbudowy.
Specjalna wysłanniczka Sekretarza Generalnego zajmująca się sytuacją dzieci w Ukrainie, Thórdís Kolbrún Reykfjord Gylfadóttir skierowała apel do Komitetu Ministrów  
o podjęcie  wspólnych działań na rzecz UA dzieci zmuszonych do opuszczenia swojego kraju.  

Reprezentujący Polskę podczas sesji Podsekretarz Stanu, Robert Kupiecki zaakcentował następujące kwestie takie jak: rolę RE jako strażnika praw człowieka, demokracji i praworządności; powiązanie kwestii bezpieczeństwa i wspólnych wartości, a także obszary w których Rada Europy powinna zwiększyć swoją aktywność tj. wsparcie na rzecz Ukrainy (kontrybucję na rzecz Planu Działań, kontynuowanie prac nad mechanizmem kompensacyjnym i specjalnym trybunałem), wspomaganie demokracji i społeczeństwa obywatelskiego (nowy pakt demokratyczny dla Europy, wspomaganie opozycji demokratycznej na Białorusi), walka z dezinformacją i mową nienawiści (polski model budowania odporności).

Sesja była wydarzeniem wieńczącym prezydencję Luksemburga w Komitecie Ministrów Rady Europy. Od 14 maja do 14 listopada br. rotacyjną prezydencję będzie sprawować Malta. 

Ambasady GOV Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Dziedzictwo Wolności - Polacy na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj