Wybierz kontynent

Okrągły stół polsko-szwedzkich think tanków w Ambasadzie RP w Sztokholmie

Fot. Ambasady GOV

Okrągły stół think tanków był częścią działań Ambasady RP w Sztokholmie prowadzonych w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE. Realizował on także zapisy strategicznego partnerstwa pomiędzy Polską i Szwecją, podpisanego przez premierów obu państw w listopadzie ub. r., które dotyczą regularnych kontaktów między czołowymi instytucjami badawczymi i ośrodkami analitycznymi Polski i Szwecji w celu udziału we wspólnych projektach ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa regionu Morza Bałtyckiego.

Dyskusję otworzyli organizatorzy wydarzenia: Karolina Ostrzyniewska, chargé d’affaires a.i. RP w Królestwie Szwecji; Jakob Hallgren, Dyrektor UI oraz Jarosław Ćwiek-Karpowicz, Dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Pierwszy panel okrągłego stołu poświęcony był perspektywom współpracy Polski z państwami nordyckimi i bałtyckimi. Uczestnicy wydarzenia mogli wysłuchać tu opinii Kingi Dudzińskiej, Marcina Terlikowskiego (oboje Polski Instytut Spraw Międzynarodowych) oraz Damiana Szacawy (Instytut Europy Środkowej). Eksperci dyskutowali m.in. nt. wypracowania najbardziej skutecznego i regularnego modelu współpracy zakresie polityki bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego, który charakteryzowałby się większą decyzyjnością na szczeblu politycznym oraz wzmocnioną odpornością na zagrożenia. Wskazano także na polskie priorytety w zakresie polityki wobec Europy Północnej: wzmocnienie bezpieczeństwa regionalnego i współpraca obronna, transformacja energetyczna, współpraca technologiczna i innowacje oraz polityka europejska i regionalna.

Z kolei druga część dyskusji służyła omówieniu relacji transatlantyckich w obszarze bezpieczeństwa z perspektywy państw regionu Morza Bałtyckiego. W roli panelistów wystąpili: Nicholas Aylott, Björn Fägersten i Gunilla Herolf (UI), Piotr Szymański (Ośrodek Studiów Wschodnich) oraz Simona Merkinaitė z wileńskiego Centrum Studiów Geopolityki i Bezpieczeństwa. W czasie dyskusji próbowali oni określić zadania państw regionu oraz całej Europy w obszarze bezpieczeństwa i obronności w kontekście mniejszego wsparcia ze stronu USA. Dyskutowano także, jak wspólnie zapobiegać wzmacnianiu Rosji (wzmacnianie sankcji, wspólne polityka UE, odejście od rosyjskiego gazu).

W wydarzeniu wzięli udział eksperci think tanków z Polski, Szwecji i Litwy (oprócz wyżej wymienionych obecni byli analitycy ze Szwedzkiej Agencji Badań Obronnych/FOI oraz Sztokholmskiego Centrum Studiów Europy Wschodniej/SCEEUS), przedstawiciele akredytowanego w Szwecji korpusu dyplomatycznego z krajów NB8 i Polski, a także z polskiego MSZ.

Ambasady GOV Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Dziedzictwo Wolności - Polacy na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj