
Główne imprezy zaprogramowano w stołecznym Tallinnie, graniczącej z Rosją Narwie i uniwersyteckim Tartu. Wiele wydarzeń odbyło się także w centrach regionalnych na lądzie i wyspach.
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Tallinnie, w związku z prezydencją Polski w Radzie Unii Europejskiej i w lokalnym klastrze EUNIC, przyznało Ambasadzie RP w Tallinnie pierwszeństwo w projektowaniu i realizacji obchodów oraz zadbało o widoczność naszych działań w przekazie medialnym.
Poza szeregiem wydarzeń regionalnych, począwszy od odsłonięcia Ławki Marii Kruszewskiej-Laidoner na promenadzie nadmorskiej w Haapsalu 1 maja, w 21. rocznicę akcesji Polski i Estonii do Unii Europejskiej, a skończywszy na recitalu fortepianowym Pawła Wakarecego w historycznym Ratuszu Narwy, którym 11 maja uroczyście zamknięto obchody Tygodnia Europejskiego w Estonii, zorganizowaliśmy bogaty w przedsięwzięcia Dzień Europy w stolicy Estonii.
W przeddzień święta, 8 maja, Estońska Rozgłośnia Telewizyjna i Radiowa wyemitowała na antenie ETV w audycji Ringvaade Saatkondade tuur | Jupiter | ERR wywiad kierownika placówki Artura Orzechowskiego dla popularnego dziennikarza Hannesa Hermaküla. W materiale przedstawione zostały priorytety polskiej prezydencji w RUE, polski program obchodów Tygodnia Europejskiego w Estonii oraz zasady działania polskiego punktu kontrolnego w Europejskiej Grze Miejskiej.
W sam Dzień Europy Ambasada RP w Tallinnie, mimo niedogodności wynikających z remontu fasady i dachu budynku, urządziła polski punkt kontrolny przyjazny dla uczestników Europejskiej Gry Miejskiej w aplikacji Navicup. Licznie przybywającym uczniom udzielano informacji nt. Polski, częstowano polskimi jabłkami i cukierkami z ó, sz, ch i ł w nazwie. W ciągu 8 godzin odwiedziło nas kilka tysięcy uczniów reprezentujących kilkaset klas, biorących udział w konkursie wiedzy o UE. Wśród tych, którzy udzielili prawidłowych odpowiedzi (m.in. na pytanie Jakie państwo sprawuje aktualnie prezydencję w RUE?), Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej rozlosowało czek wycieczkowy dla klasy o wartości 3000 EUR oraz polskie kosze na pikniki literackie i liczne nagrody książkowe, ufundowane przez Ambasadę RP w Tallinnie.
Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Ambasady RP w Tallinnie na głównej imprezie, czyli jarmarku Dnia Europy pod hasłem „Meie Estonia. Meie Europa” [Nasza Estonia. Nasza Europa]. Stylistyka interaktywnego stendu na placu Wolności w Tallinnie podporządkowana została w tym roku polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej i hasłom z ekspozycji Europe we share.
Wśród propozycji dla najmłodszych i najstarszych dominował wątek zielonej dyplomacji. Przed mapą „Kwitnąca Polska”, inspirowaną ilustracją Marianny Oklejak z najnowszej publikacji po estońsku („Ennenägemata imed”/ „Cuda niewidy”), prezentowaną również na stoisku, ustawiały się kolejki chętnych do kolorowania maków, chabrów i rumianków. Popularnością cieszyła się także akcja „Zasiej kwiaty polskiej łąki”, w której promowaliśmy Zielniki Polskie w Estonii i ideę łączenia bibliotek z ogrodami. Tym, którzy poprawnie odpowiedzieli na pytania dotyczące Polski w UE, wręczaliśmy porcje nasion polskich kwiatów, wystarczające do obsiania 1 m² gruntu. Obliczyliśmy, że jeśli wszyscy obdarowani wysieją otrzymane nasiona, to w Estonii powstanie polska łąka o łącznej powierzchni niemal 0,5ha, która kwitnąć będzie jeszcze długo po zakończeniu polskiej prezydencji w RUE.
Uczniowie i studenci chętnie rozwiązywali quizy nt. Polski, w których nagrodami były jabłka i rodzime cukierki. Plac Wolności i ulice Tallinna mieniły się w Dzień Europy chorągiewkami w kolorach białym i czerwonym.
Placówka wraz z Ambasadami Danii i Cypru, których stoiska sąsiadowały z polskim, prowadziła równolegle quiz i loterię książkową tria prezydencji RUE. Dedykowany był narodowym symbolom i kwiatom. Na każdym stoisku można było dowiedzieć się więcej o konotacjach stokrotki dla Danii, fiołka alpejskiego dla Cypru i maków dla Polski.
Tradycyjnie, po inauguracji targów europejskich, kierownik placówki odwiedził 25 stoisk partnerskich placówek dyplomatycznych i wręczył prowadzącym je upominki dedykowane polskiej prezydencji w RUE. Kolorowe stoisko placówki było oblegane przez gości. W ciągu 3h odwiedziło je kilka tysięcy osób.
W wydarzeniach centralnych w Tallinnie udział wzięli m.in. prezydent RE Alar Karis i minister SZ Margus Tsahkna.
Rozmach wydarzeń polskich w ramach obchodów Dnia Europy i ich popularność w mediach stanowią efekt wieloletniej współpracy placówki z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Tallinnie oraz misjami dyplomatycznymi zrzeszonymi w EUNIC-Estonia i partnerami lokalnymi. Tegoroczna, szczególna oprawa zaprojektowana została stosownie do okoliczności sprawowania prezydencji w RUE.