
Fot. Ambasady GOV
Raport ocenia również system instytucji i polityk wspierania napływu inwestycji międzynarodowych, wspierania przedsiębiorczości, innowacji i rozwoju regionalnego, analizując potencjalne synergie tych działań.
Główne tezy raportu:
- Napływ inwestycji zagranicznych (skumulowane do 2023 r. stanowiły one wartość 40% PKB Polski) odegrał istotną rolę w podwojeniu PKB per capita Polski po 2000 r. Wyzwaniem jest jednak pozyskiwanie inwestycji w sektorach hitech i związanych z działalnością badawczo-rozwojową oraz koncentracja inwestycji głównie w okolicach Warszawy i na Dolnym Śląsku.
- Dominująca rola mikroprzedsiębiorstw oraz stosunkowo niewielka pula średnich przedsiębiorstw stanowią kluczowe uwarunkowania dla możliwości wzrostu polskich firm, ich innowacyjności zwiększania ich działalności eksportowej i współpracy z inwestorami. Wyzwaniem dla tej współpracy jest też różnica płacowa oraz możliwości szkoleń, które ograniczają przestrzeń do ruchu pracowników pomiędzy inwestorami a MŚP.
- Odpowiedzialność za prowadzenie polityk wspierania inwestycji, przedsiębiorczości, innowacyjności i rozwoju regionalnego jest w Polsce rozdzielona pomiędzy kilka ministerstw i instytucji, co podkreśla wagę ich wzajemnej koordynacji.
Więcej informacji: https://www.oecd.org/en/publications/strengthening-fdi-and-sme-linkages-in-poland_cb08eb93-en.html
OECD (2025), Strengthening FDI and SME Linkages in Poland, OECD Publishing, Paris, https://doi.org/10.1787/cb08eb93-en
Photo: OECD