
Dobry stan relacji polsko-tanzańskich podsumował również gość honorowy wydarzenia, minister spraw zagranicznych Tanzanii Mahmoud Thabit Kombo, który przypomniał m.in. o powiększającym się wolumenie wymiany handlowej między naszymi krajami oraz o licznych projektach rozwojowych, m.in. z zakresu ochrony zdrowia i edukacji, realizowanych od wielu lat w ramach Polskiej pomocy w Zjednoczonej Republice Tanzanii. Zwrócił też uwagę na pozytywny rozwój relacji między polskim a tanzańskim społeczeństwem, w szczególności dzięki stale powiększającej się obecności zarówno polskich turystów, jak i biznesmenów, na Zanzibarze.
Uroczysta recepcja uświetniona polską, jak i międzynarodową muzyką i kuchnią, zgromadziła licznych gości, w tym tanzańskie środowiska rządowe, korpus dyplomatyczny, Polonię i tanzańskich absolwentów polskich uczelni.
Obchody stanowiły też okazję do zaprezentowania zgromadzonym przygotowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP we współpracy z Narodowym Muzeum Techniki w Warszawie wystawy poświęconej „Polskim wynalazkom, które zmieniły świat”. Celem wystawy było ukazanie wkładu Polaków w światowe dziedzictwo techniczne i naukowe poprzez przypomnienie, że liczne przedmioty i urządzenia, które znajdują się dziś w powszechnym użyciu lub stanowiły bazę do dalszego rozwoju technologicznego, takie jak ręczna kamera filmowa, radiostacja bezprzewodowa, walkie-talkie czy ekran LCD, zawdzięczamy właśnie polskim naukowcom.