Wybierz kontynent

Koncerty polsko-włoskiego zespołu Giardino di Delizie w Portugalii

Fot. Ambasady GOV

Koncert poprzedziły wystąpienia burmistrza m. Ferreira do Alentejo Luís Pita Ameixa, chargé d'affaires Doroty Barys, dyrektora Włoskiego Instytutu Kultury w Lizbonie Stefano Scaramuzzino oraz dyrektora festiwalu José António Falcão. Kierownik polskiej placówki podkreśliła w przemówieniu znaczenie wzmacniania międzynarodowych relacji kulturalnych i międzyludzkich. Odnosząc się do prezydencji Polski w Radzie UE i organizowanych w jej ramach wydarzeń, podkreśliła, że stanowią one okazję do umacniania i pielęgnowania wspólnych europejskich wartości, historii i tożsamości.

W wypełnionej sali Lagar do Marmelo – wytwórni oliwy, która stanowiła oryginalne tło dla muzyki barokowej granej na instrumentach dawnych – polskie i włoskie artystki wykonały program z utworami z płyty „Alla Polacca. Polish influences in Baroque music (2022)", prezentującej polski folklor z perspektywy europejskich (głównie włoskich) kompozytorów z XVII i XVIII w. Dzięki inspirującym podróżom do Polski kompozytorzy tacy jak Tarquinio Merula, Carlo Farina, Giovanni Matteo Picchi, Georg Philipp Telemann czy Johann Heinrich Schmelzer włączyli elementy polskiej muzyki do swoich kompozycji. Zaprezentowano też utwory polskich kompozytorów baroku Marcina Mielczewskiego i Adama Jarzębskiego. 

Wydarzenie zgromadziło około 300 osób, w tym przedstawicieli lokalnych władz, korpusu dyplomatycznego oraz szeroką publiczność portugalską (mieszkańców regionu oraz amatorów muzyki dawnej z całej Portugalii).

Zespół Giardino di Delizie został założony w 2014 przez dr Ewę Annę Augustynowicz, skrzypaczkę̨ i dyrektor artystyczną. Składa się̨ z profesjonalnych artystek, wyspecjalizowanych w grze na instrumentach dawnych pochodzących z Polski i Włoch, które kształciły się̨ pod okiem wybitnych specjalistów muzyki dawnej. Misją grupy jest odkrywanie i prezentowanie zapomnianych autorów muzyki instrumentalnej włoskiej i polskiej. 

Występ grupy w składzie Ewa Anna Augustynowicz (skrzypce barokowe i kierownictwo muzyczne), Valeria Caponnetto (skrzypce barokowe), Anna Skorupska (altówka i skrzypce barokowe), Agnieszka Oszańca (wiolonczela barokowa), Sofia Ferri (tiorba) i Elisabetta Ferri (klawesyn), został nagrodzony owacją na stojąco i zebrał gratulacje od publiczności.

Ambasady GOV Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Dziedzictwo Wolności - Polacy na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj