Wybierz kontynent

Życzenia z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą

Fot. Ambasady GOV

Życzenia Ministra Radosława Sikorskiego z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą

Dziękując za kultywowanie polskości, zachowanie tradycji i pielęgnowanie narodowej tożsamości, szef polskiej dyplomacji składa życzenia Rodakom poza granicami kraju. Zapraszamy do wysłuchania życzeń ministra Radosława Sikorskiego.

 

Życzenia Ambasadora Ryszarda Schnepfa

Szanowni Państwo, Drodzy Rodacy,

 

W tych dniach obchodzimy szereg ważnych dla Polski i Polaków świąt i rocznic: 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, Dzień Polonii i Polaków za Granicą, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz – przede wszystkim - Święto Konstytucji 3 Maja. Ten wyjątkowy koniec tygodnia, łączący odległe czasowo wydarzenia i związane z nimi symbole, może wydawać się przypadkowy. Tylko z pozoru. W rzeczywistości dni te odnoszą się do istoty tożsamości narodowej, a więc wspólnej historii, a jednocześnie przyszłości.

Po pierwsze: przystąpienie do Unii Europejskiej. Od przeszło dwóch dekad jako pełnoprawni członkowie Unii Europejskiej możemy korzystać ze swobód, które znacząco ułatwiają rozwój naszych relacji pomiędzy tutejszą diasporą a rodakami w kraju. Otrzymaliśmy możliwość swobodnego podróżowania, zamieszkiwania i zatrudnienia na tych samych warunkach. Przeżyliśmy bezprecedensowy cywilizacyjny skok, który sprawił, że Polska stała się krajem podziwianym, a Polacy symbolem pracowitości i rzetelności. Staliśmy się przykładem sukcesu mądrej i skutecznej polityki gospodarczej, społecznej i zagranicznej. Polska odgrywa wiodącą rolę w Europie i liczy się w świecie. Także dzięki aktywnemu członkostwu w Unii Europejskiej.

Po drugie: flaga narodowa i barwy narodowe to symbole, które nas łączą. Cieszę się i jestem dumny, że ten symbol narodowy, biało-czerwona, jest obecny we wszystkich polskich i polonijnych szkołach, podczas festynów, akademii, obchodów świąt i upamiętnień. Chciałabym, nie tylko od święta, ale i na co dzień, otaczali flagę narodową czcią i szacunkiem. Niech będzie obecna w naszym życiu. Życzę Państwu dumy z tej pięknej biało-czerwonej!

Po trzecie: Dzień Polonii i Polaków za Granicą. To polskie święto ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, z inicjatywy Senatu RP, w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach. Z uznaniem odnoszę się do Państwa aktywności i działań podejmowanych w celu propagowania polskiej kultury oraz języka, upowszechniania wiedzy o naszej historii. Szczególnie w tym roku, kiedy obchodzimy 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego suwerennego władcy Polski.

Po czwarte wreszcie: Konstytucja 3 Maja. Ten dokument był odbiciem polskiego ducha, ducha zmiany i nadziei, który umożliwił naszemu narodowi przetrwanie 123 lat rozbiorów, także na emigracji. Pamięć o Konstytucji 3 Maja i jej znaczeniu pozostała żywa także w czasach, kiedy obchodzenie tego dnia było zabronione. Obecnie Konstytucja 3 Maja traktowana jest przez Polaków jako jedno z najbardziej przełomowych wydarzeń historycznych w dziejach Polski – świadectwo determinacji patriotów w obronie niepodległego Państwa. Także tutaj, we Włoszech, liczne ośrodki życia polonijnego organizują przedsięwzięcia upamiętniające to ważne wydarzenie historyczne.

W tych szczególnych dniach pragnę złożyć wszystkim Państwu najlepsze życzenia pomyślności i dumy z naszego kraju, ale też podziękować za wytrwałą pracę dla naszej wspólnoty i niestrudzone pielęgnowanie polskich tradycji.

Ze swej strony, w tej podniosłej atmosferze świąt, zapewniam o nieustającym wsparciu Ambasady RP w Rzymie dla działalności środowisk polonijnych, krzewienia polskości i działalności polskich szkół w Republice Włoskiej.  Niech się święci 3 Maja, niech żyje Polska!

 

      Ryszard Schnepf
          Ambasador

Życzenia Konsula Generalnego Bartosza Skwarczyńskiego

Ambasady GOV Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Dziedzictwo Wolności - Polacy na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj