
Informacja podstawowa
- Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej zarządził na dzień 18 maja 2025 r. (niedziela) wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
- Wyborcy przebywający za granicą będą mogli oddać głos w obwodach głosowania, które zgodnie z ustawą z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy utworzył Minister Spraw Zagranicznych.
- Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Zagranicznych dnia 2 kwietnia 2025 r. w sprawie utworzenia obwodów głosowania w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2025 roku dla obywateli polskich przebywających za granicą na terytorium Republiki Korei (Korei Południowej) zostały utworzony jeden obwód głosowania:
obwód głosowania nr 173 – Seul (adres: Samcheong-ro 20-1, Jongno-gu, Seul, Republika Korei)
- Wraz z wejściem w życie Rozporządzenia Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 2 kwietnia 2025 r. w sprawie utworzenia obwodów głosowania w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2025 roku, dla obywateli polskich przebywających za granicą uruchomiona została usługa eWybory umożliwiająca składanie wniosków o ujęcie w spisach wyborców sporządzanych przez konsulów.
W razie pytań zapraszamy do kontaktu z placówką.
Formalności przed dniem wyborów
Aby oddać głos należy wcześniej złożyć wniosek o ujęcie w spisie wyborców do właściwego terytorialnie konsula albo posiadać zaświadczenie o prawie do głosowania.
Jak złożyć wniosek o ujęcie w spisie wyborców?
Wnioski można składać do 13 maja 2025 r. na trzy sposoby:
- przez Internet przy użyciu usługi „eWybory” (sposób rekomendowany), albo
- osobiście lub korespondencyjnie poprzez złożenie papierowego wniosku z własnoręcznym podpisem, albo
- e-mailem poprzez przesłanie skanu/fotografii wniosku z własnoręcznym podpisem na adres poczty elektronicznej właściwego urzędu konsularnego.
Pobierz formularz wniosku o ujęcie w spisie wyborców.
Jak otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania?
Do 15 maja 2025 r. należy złożyć do właściwego terytorialnie konsula papierowy wniosek z własnoręcznym podpisem.
Więcej informacji o tym, jak uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania
Uwaga: uzyskanie zaświadczenia o prawie do głosowania wyłącza możliwość złożenia wniosku o ujęcie w spisie wyborców. Na jego podstawie można głosować w dowolnym obwodzie do głosowania w kraju i za granicą.
Kalendarium
- W dniu 8 kwietnia 2025 r. została podana do publicznej wiadomości informacja o numerach oraz o siedzibach obwodowych komisji wyborczych
Po utworzeniu obwodów głosowania za granicą została uruchomiona usługa eWybory i od 9 kwietnia 2025 r. możliwe jest składanie wniosków o ujęcie w spisie wyborców sporządzanym przez konsula.
Zgłaszanie do spisów wyborców za granicą możliwe będzie do dnia 13 maja 2025 r.
- Od 4 kwietnia do 15 maja 2025 r. możliwe będzie składanie przez wyborców wniosków (za granicą do konsula) o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów.
UWAGA: Wyborca otrzyma dwa zaświadczenia – jedno o prawie do głosowania w wyborach 18 maja i drugie o takim prawie w dniu ew. ponownego głosowania (II tura). Jeśli wyborca zmienia miejsce pobytu po pierwszym głosowaniu a przed ponownym, może otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania w tzw. II turze wyborów. Taki wniosek składa się do 29 maja 2025 roku (za granicą do konsula).
- 18 maja 2025 r. – dzień głosowania (w godzinach od 7.00 do 21.00 czasu lokalnego).
UWAGA: Przy wejściu na teren Ambasady RP w Seulu, gdzie mieścić się będzie lokal wyborczy (obwód głosowania nr 173 – Seul), przeprowadzana będzie kontrola bezpieczeństwa. Obowiązuje zakaz wnoszenia przez wyborców broni i innych przedmiotów służących do samoobrony (np. ręcznych miotaczy gazu), ostrych i łatwopalnych przedmiotów, toreb, reklamówek, plecaków, walizek, etc. Dozwolona jest jedynie damska torebka oraz męska saszetka. Wymienione przedmioty nie mogą być deponowane na terenie placówki.
e-Wybory - zgłoś się do spisu wyborców za granicą
PAMIĘTAJ! System e-Wybory nie służy do głosowania przez Internet. Za granicą głos w wyborach możesz oddać wyłącznie osobiście, w lokalu wyborczym.
- e-Wybory to usługa elektroniczna udostępniana przez Ministra Spraw Zagranicznych, służąca wyborcom do zgłaszania się do spisów wyborców sporządzanych przez konsulów.
- Usługa rejestracji do systemu e-Wybory została uruchomiona 9 kwietnia 2025 r.
- Korzystanie z usługi e-Wybory w celu zgłaszania się do spisu wyborców będzie możliwe do 5. dnia przed dniem wyborów, tj. do 13 maja 2025 r.
Akty prawne
Najczęściej zadawane pytania
Jak wnioskować o ujęcie w spisie wyborców sporządzanym przez konsula?
Wniosek należy złożyć najpóźniej do wtorku, 13 maja 2025 r.
Są trzy sposoby na złożenie wniosku:
- rekomendujemy złożenie wniosku przy użyciu usługi eWybory,
- złożenie wniosku w postaci papierowej z własnoręcznym podpisem (także korespondencyjnie),
- złożenie wniosku na adres poczty elektronicznej konsula z załączonym skanem/fotografią podpisanego własnoręcznie wniosku (formularz wniosku będzie dostępny na stronach internetowych placówek zagranicznych).
Jak można znaleźć najbliższą obwodową komisję wyborczą?
Obwieszczenia o adresach obwodowych komisji za granicą będą publikowane na stronach placówek zagranicznych. Dane o obwodach głosowania za granicą będą dostępne w usłudze eWybory służącej do rejestrowania się w spisie wyborców.
Jeżeli w danej lokalizacji jest kilka punktów wyborczych, zalecamy zapisywanie się do obwodowej komisji wyborczej, do której jest zapisana najmniejsza liczba osób.
Skąd będę wiedział/wiedziała, do której obwodowej komisji wyborczej się zapisałem/zapisałam?
Należy koniecznie zapamiętać numer obwodu głosowania, do którego zgłosił się wyborca (może się zdarzyć, że pod jednym adresem będzie zlokalizowanych kilka obwodów głosowania). Zalecamy zapisanie w telefonie komórkowym albo wydrukowanie otrzymanego z eWybory potwierdzenia wpisania do spisu wyborców.
Numer obwodu głosowania obejmującego terytorium Republiki Korei: 173.
Co muszę ze sobą wziąć do lokalu wyborczego?
Należy wziąć ważny polski dokument paszportowy. Na obszarze państw członkowskich Unii Europejskiej oraz państw, na terytorium których można wjechać na podstawie dowodu osobistego (ale NIE w Korei), może to być także ważny polski dowód osobisty.
Do czego służy zaświadczenie o prawie do głosowania i kto może mi wydać taki dokument?
Z zaświadczeniem można głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.
Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania składa się w dowolnie wybranym urzędzie gminy w Polsce albo u konsula w terminie do dnia 15 maja 2025 r.
Wniosek składa się na piśmie w postaci papierowej, opatrzonym własnoręcznym podpisem.
Jak odebrać od konsula zaświadczenie o prawie do głosowania?
Zaświadczenie o prawie do głosowania:
- wyborca odbiera osobiście w urzędzie konsularnym, w którym złożył wniosek, albo
- odbiera osoba pisemnie upoważniona przez wyborcę w urzędzie konsularnym, w którym wyborca złożył wniosek, albo
- w szczególnie uzasadnionych okolicznościach, na wniosek wyborcy, konsul przesyła je na wskazany adres (w okręgu konsularnym konsula, za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Istnieje możliwość wnioskowania o doręczenie dokumentu kurierem na koszt wyborcy.
Czy jeśli zapisałem się do obwodu głosowania za granicą, to mogę przepisać się do obwodu głosowania w kraju?
Można albo dopisać się do obwodu z kraju tradycyjnie, albo przez internet. Więcej informacji na https://www.gov.pl/web/gov/zmien-obwod-glosowania-lub-dopisz-sie-do-crw
Czy jeśli zapisałem się do obwodu głosowania w kraju, to mogę przepisać się do obwodu głosowania za granicą?
W tej sytuacji należy złożyć wniosek o dopisanie się do spisu wyborców za granicą najpóźniej do wtorku, 13 maja 2025 r.
Są trzy sposoby na złożenie wniosku:
- rekomendujemy złożenie wniosku przy użyciu usługi eWybory,
- złożenie wniosku w postaci papierowej z własnoręcznym podpisem (także korespondencyjnie),
- złożenie wniosku na adres poczty elektronicznej konsula z załączonym skanem/fotografią podpisanego własnoręcznie wniosku (formularz wniosku będzie dostępny na stronach internetowych placówek zagranicznych).
Jak się mogę zgłosić do pracy w OKW za granicą?
Obwodowe komisje wyborcze za granicą powołują konsulowie na podstawie art. 183 ustawy Kodeks Wyborczy. Do 28 kwietnia br. członków obwodowych komisji wyborczych mogą zgłaszać komitety wyborcze. Po tej dacie konsul może uzupełnić skład liczbowy obwodowej komisji wyborczej spośród wyborców zamieszkałych lub przebywających na obszarze właściwości terytorialnej konsula. Termin na powołanie komisji przez konsula upływa 2 maja. Pytania w sprawie możliwości udziału w pracach komisji należy kierować na adres urzędu konsularnego.