
Informujemy, że Minister Spraw Zagranicznych Rozporządzeniem z dnia 2 kwietnia 2025 r. utworzył obwody głosowania w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2025 roku dla obywateli polskich przebywających za granicą.
Informacje o:
- udziale w głosowaniu,
- siedzibach obwodowych komisji wyborczych,
- sposobach zgłaszania się do spisu wyborców,
- innych istotnych z punktu widzenia wyborcy danych,
są dostępne na naszej stronie, w zakładce "Wybory Prezydenta RP 2025 za granicą".
Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odbędą się w niedzielę, 18 maja 2025 r.; ewentualna II tura wyborów odbędzie się w niedzielę, 1 czerwca 2025 r.
Rejestracja zgłoszeń do spisu wyborców tworzonego przez konsula rozpoczyna się w środę, 9 kwietnia 2025 r. Odpowiedni wniosek należy złożyć najpóźniej do wtorku, 13 maja 2025 r.
Są trzy sposoby na złożenie wniosku o dopisanie do spisu wyborców tworzonego przez konsula:
- złożenie wniosku przy użyciu usługi eWybory (rekomendowany),
Przed przystąpieniem do rejestracji należy przygotować:
- numer PESEL;
- ważny polski paszport albo ważny polski dowód osobisty, jeśli zamierzają Państwo głosować w obwodzie głosowania utworzonym w Irlandii;
- adres pobytu za granicą;
- adres poczty elektronicznej i/lub numer telefonu kontaktowego.
- złożenie wniosku w postaci papierowej z własnoręcznym podpisem (także korespondencyjnie),
- złożenie wniosku na adres poczty elektronicznej dublin.wybory@msz.gov.pl z załączonym skanem/fotografią podpisanego własnoręcznie wniosku.
Formularz wniosku dostępny jest na dole strony.
Rekomendujemy i zachęcamy do składania wniosku o dopisanie do spisu wyborców tworzonego przez konsula przy użyciu systemu eWybory. Jest to najszybsza i najprostsza metoda dopisania się do spisu wyborców za granicą. Należy pamiętać, aby dane we wniosku zostały wpisane dokładnie tak, jak są zapisane w dokumencie tożsamości, szczególnie w zakresie pisowni takich liter jak ą, ć, ę, ł, ń, ó, ź, ż.
Warunkiem dopisania się do spisu wyborców tworzonego przez konsula oraz udziału w głosowaniu za granicą jest posiadanie ważnego polskiego dokumentu tożsamości, tj. paszportu / paszportu tymczasowego; na obszarze państw członkowskich UE oraz państw, na terytorium których można wjechać na podstawie dowodu osobistego, może to być także ważny polski dowód osobisty.