W lotniskowym Programie Dobrowolnych Nabyć (PDN) nie są już przyjmowane nowe zgłoszenia; trwa przygotowanie aktów notarialnych dla tych, które już przyjęto - poinformował PAP prezes spółki CPK Filip Czernicki. Ocenił, że prawomocnej decyzji lokalizacyjnej można spodziewać się po wakacjach.

"Program dobrowolnych nabyć dla lotniska trwa, ale jest na ukończeniu, dlatego że czekamy na prawomocną decyzję lokalizacyjną. Ona definitywnie zamknie możliwość stosowania Programu Dobrowolnych Nabyć i zaczną się wywłaszczenia. W tej chwili właściwie już nie przyjmujemy nowych zgłoszeń, chyba że są to zgłoszenia, które nadeszły wcześniej" - powiedział PAP Czernicki podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Prezes spółki Centralny Port Komunikacyjny wskazał, że obecnie prowadzone są wyceny i przygotowywane akty notarialne, ale cały proces "jest na finiszu". Przypomniał, że do PDN zgłosiło się prawie 95 proc. osób zamieszkujących teren, na którym ma powstać lotnisko. "To są te nieruchomości zabudowane i te w pierwszej kolejności nabywamy" - powiedział. Jego zdaniem wszyscy zainteresowani PDN mieszkańcy "już dawno zdążyli się zgłosić".
Pytany o Kolejowy Program Dobrowolnych Nabyć (KPDN) Czernicki zaznaczył, że ten dopiero został otwarty i na razie prowadzony jest dla terenów pod Koleje Dużych Prędkości na odcinku Warszawa-Łódź. "Myślę, że jeszcze spokojnie dobre pół roku mamy na to, żeby wszyscy, którzy są zainteresowani zgłosili się" - powiedział.
Według Czernickiego decyzji lokalizacyjnej dla lotniska należy spodziewać się prawdopodobnie po wakacjach. W drugiej połowie tego roku CPK chce uzyskać tytuł do nieruchomości i składać wnioski o pozwolenie na budowę.
Rozmówca PAP przekazał też, że do końca pierwszej połowy br. spółka powinna odebrać projekt terminala i infrastruktury kubaturowej, a w kolejnych miesiącach ma zakończyć się projektowanie infrastruktury, takiej jak drogi startowe, płyty postojowe i drogi kołowania. "Na dniach będziemy otwierać koperty z ofertami na doradcę finansowego dla pozyskania finansowania" - dodał.
W ramach Programu CPK ma powstać m.in. centralne lotnisko, zlokalizowane pomiędzy Warszawą i Łodzią, oraz system Kolei Dużych Prędkości. Nowy port lotniczy ma być przystosowany początkowo do obsługi 34 mln pasażerów rocznie i zaprojektowany w taki sposób, by w perspektywie długoterminowej mógł być elastycznie rozbudowywany, zgodnie z potrzebami i prognozami rozwoju rynku.
Zgodnie z przyjętym harmonogramem budowa lotniska CPK na terenie gmin Baranów, Wiskitki i Teresin ma rozpocząć się w 2026 r. W 2031 r. port lotniczy ma uzyskać niezbędne certyfikacje, a w 2032 r. ma zostać oddany do użytku wraz z pierwszym odcinkiem KDP w Polsce Warszawa – CPK – Łódź. Szacowany koszt inwestycji do 2032 r. wynosi 131,7 mld zł.
Bartłomiej P. Pawlak (PAP)
bpk/ mmu/ mow/