Rzeźba Smoka Stradomskiego będąca miniaturową kopią Smoka Wawelskiego autorstwa Bronisława Chromego dołączyła w czwartek do Smoczego Szklaku w Krakowie. Figurka stanęła w patio Hotelu Stradom House Autograph Collection, ale jest dostępna dla wszystkich zmierzających tropem krakowskich smoków..

Grażyna Chromy z Autorskiej Galerii Bronisława Chromego podkreśliła, że odsłonięcie Smoka Stradomskiego wpisuje się w obchody setnej rocznicy urodzin jej ojca, które rozpoczną się 3 czerwca w dniu urodzin artysty i będą celebrowane przez cały rok.
„Cieszę się, że taki godny reprezentant twórczości ojca tutaj w hotelu się znalazł” - powiedziała Grażyna Chromy.
Dyrektor hotelu Izabela Lis-Ozimek podkreśliła, że ustawienie rzeźby w hotelowym patio wpisuje się w misję obiektu, aby wspierać krakowską kulturę i sztukę oraz uczestniczyć w inicjatywach związanych z lokalną społecznością.
„Nasz smok oczywiście przynależy do szlaku, ale wygląda inaczej, jest jedyny i wyjątkowy, ponieważ został stworzony specjalnie dla nas (…) jako pomniejszona kopia smoka wawelskiego” - wskazała.
Smok Stradomski został już oficjalnie dołączony do smoczego szlaku, który powstał jako realizacja projektów zgłoszonych w dwóch edycjach budżetu obywatelskiego Krakowa. Ponad 20 figurek smoków mierzących od ok. 35 do 50 cm ustawiono w charakterystycznych lokalizacjach w krakowskich dzielnicach, a każda z nich nawiązuje do miejsca, w którym się znalazła. Ich postumenty wyposażono w specjalne tabliczki z kodami QR odsyłającymi do informacji o szlaku i poszczególnych figurkach.
Autorami tych rzeźb są prof. Jan Tutaj oraz dr Jacek Dudek z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Projekty figur przygotowali rysownicy Andrzej Mleczko i Edward Lutczyn.
Według pomysłodawców smoki mają nie tylko zdobić miasto, ale również opowiadać jego historię poprzez sztukę i zachęcać do zwiedzania jego mniej znanych zakątków.
Przedstawiciele hotelu zapowiedzieli, że rzeźba Smoka Stradomskiego będzie częścią Stradom House Art Collection - kolekcji sztuki współczesnej, która liczy już 70 prac. Wśród nich są dzieła takich artystów jak Wilhelm Sasnal, Katherine Bradford, Jonas Wood i Radek Szlaga.(PAP)
rgr/ dki/