Wybierz kontynent

Festiwal Języka Polskiego w Szkołach Polskich na Krecie

Fot. Ambasady GOV

Uczniowie, biorący udział w „Festiwalach Języka Polskiego” mogli uczestniczyć w różnorodnych aktywnościach, których celem była praca z językiem polskim z zastosowaniem atrakcyjnych metod, nowoczesnych form nauki, zabaw językowych i elementów zdrowej rywalizacji.

W Szkole Polskiej w Chanii festiwal odbył się w dwóch terminach: 15 i 22 marca br. Rywalizację rozpoczęły „łamańce językowe”, których zaprezentowanie wprowadziło zgromadzonych w wyśmienite humory. Uczniowie klas starszych zagrali w „ Koło Fortuny”. Za hasła do konkursu posłużyły najpopularniejsze polskie przysłowia. Uczniowie podzieleni na drużyny wykazali się dużą umiejętnością współpracy i komunikacji, dzięki czemu szybko odgadywali hasła. Wykazali się też wiedzą z zakresu przysłów i związków frazeologicznych.

W tym samym czasie młodsi uczniowie wysłuchali „Legendy o Smoku Wawelskim,” zaprezentowanej przez jednego z rodziców. Następnie wzięli udział w omówieniu wydarzeń przedstawionych w lekturze oraz wykonali prace plastyczne związane z bohaterami legendy. 

Niespodzianką dla uczestników było spotkanie on-line z gościem z Polski, z panem Łukaszem Kamińskim, Przewodniczącym Rady Miejskiej w Redzie, wieloletnim nauczycielem, który wziął udział we wspólnej z dziećmi zabawie językowej. 

Najmłodsi uczniowie z oddziału przedszkolnego oraz klas I-III otrzymali zadanie polegające na „podróży po mapie skarbów języka polskiego”. Zadaniem każdego z nich było wykonanie czterech zadań dostosowanych do wieku, za które otrzymywali pieczątki. Najmłodsze dzieci wykonywały zadania sensoryczne typu „zgaduj zgadula” i doczepiały ogon dinozaurowi. Starsi musieli się wykazać wiedzą z zakresu ortografii, gramatyki oraz słowotwórstwa. 

Każdy z uczestników festiwalu otrzymał specjalnie wydrukowany na to wydarzenie egzemplarz „Gazetki Festiwalowej”, w którego redagowaniu brali udział starsi uczniowie pod kierunkiem nauczycieli i rodziców. 

6 kwietnia br. w Szkole Polskiej w Heraklionie miało miejsce już po raz trzeci analogiczne wydarzenie edukacyjne. 

W trakcie „Biało-Czerwonego Festiwalu Języka Polskiego” społeczność szkolna wraz z towarzyszącymi rodzicami przystąpiła do gry drużynowej pn. „Polska język – trudna język!”. Uczestnicy zmierzyli się z językowymi łamańcami, odgadywali znaczenie polskich przysłów, bawili się w kalambury literackie, zagadki związane z odmianą przez przypadki, czasy i koło fortuny. Wspólne wykonywanie zadań konkursowych, pokonywanie trudności przyniosło wszystkim wiele radości i śmiechu. Jak zawsze największym wyzwaniem, ale również powodem do zabawy były „łamańce językowe”. 
Kolejnym punktem programu było tworzenie przez starszych uczniów krótkich opowiadań inspirowanych polską literaturą. Powstałe teksty cechowały się świeżością i kreatywnością.
Dla młodszych dzieci przygotowano warsztaty plastyczne, podczas których rysowały swoich ulubionych bohaterów literackich. Miłym elementem festiwalu, integrującym rodziny było wspólne czytanie fragmentów polskich książek przez dzieci i ich rodziców. W ten sposób literatura połączyła różne pokolenia. Na zakończenie wszyscy uczestnicy wydrzenia otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki oraz wzięli udział w poczęstunku przygotowanym przez rodziców.

Wydarzenia pokazały, że nauka języka polskiego nie musi być żmudnym obowiązkiem, lecz ciekawym i angażującym procesem, a uczęszczanie do polskiej szkoły poza zdobywaniem wiedzy integruje i wzmacnia polską społeczność na Krecie.

Przedsięwzięcia odbyły się we współpracy z Ambasadą RP w Atenach, w ramach środków Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ.

zdjęcia: 
Szkoła Polska przy Ambasadzie RP w Atenach z siedzibą w Heraklionie
Szkoła Polska przy Ambasadzie RP w Atenach z siedzibą w Chanii

Ambasady GOV Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Dziedzictwo Wolności - Polacy na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj