Wybierz kontynent

Tydzień Kultury Polskiej po raz pierwszy w Albanii

Fot. Ambasady GOV

Tydzień Kultury Polskiej 2025 rozpocznie się 14 kwietnia przy instalacji „Chmura” (Reja) w centrum Tirany. Polski Zespół Pieśni i Tańca „Silesianie” wykona tradycyjne polskie tańce i zaprosi publiczność do wspólnego odtańczenia „Poloneza” - tańca wpisanego na Światową Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Na scenie towarzyszyć im będzie albański zespół tańców ludowych (Ansambli i Këngëve e Valleve Popullore). Następnego dnia odbędą się warsztaty dla studentów z Wydziału Tańca Akademii Sztuki, którzy będą się uczyć tradycyjnych polskich tańców.

Monika Filipina - wielokrotnie nagradzana polska autorka i ilustratorka książek dla dzieci poprowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci w Teatrze Lalek. Monika Filipina napisała i zilustrowała ponad 50 książek wydanych na całym świecie w ponad 20 językach. Spotka się również z dziećmi, rodzicami i pedagogami w Europe House, aby opowiedzieć, jak rodzą się historie i zaprezentować wybór swoich prac.

Pokazy dwóch polskich filmów na Akademii Sztuki będą okazją do rozmowy z reżyserką Joanną Kos-Krauze na tematy poruszane w jej filmach. „Papusza” opowiada wyjątkową historię romskiej  poetki, której twórczość, odkryta przypadkiem, ukazuje różnorodność kulturową Polski. „Ptaki śpiewają w Kigali” opowiada o doświadczeniu traumy i jej przekazywaniu. Po projekcjach Joanna Kos-Krazue poprowadzi warsztaty dla studentów z Wydziału Teatru i Filmu Akademii Sztuki.

Dwóch profesjonalnych trenerów z Polskiego Związku Piłki Siatkowej poprowadzi treningi z grupą albańskiej młodzieży ze szkoły im. Ismaila Qemali. W trakcie treningów zostaną wyłonione drużyny, które rozegrają mecz finałowy z drużynami trenowanymi przez Albański Związek Piłki Siatkowej, w Szkole Podstawowej im. Vasila Shanto.

Koncerty polskiego zespołu jazzowego JAH Trio, występującego w ramach Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego w Albanii, zakończą Tydzień Kultury Polskiej. Zespół zagra w Tiranie i Szkodrze w oryginalnym składzie: Jan Jarecki - fortepian, Michał Aftyka - kontrabas, Marcin Sojka - perkusja. Michał Aftyka jest laureatem tegorocznych „Fryderyków”, najważniejszej nagrody polskiego przemysłu muzycznego.

Szczegóły wydarzeń w załączonym programie.

Serdecznie zapraszamy!

Ambasady GOV Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Dziedzictwo Wolności - Polacy na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj