
Zwracając się do publiczności chargé d'affaires RP Tomasz Szeratics przypomniał o historycznych związkach Księstwa Kurlandii i Semigalii z I Rzeczypospolitą, a także podkreślił znaczenie współpracy kulturalnej jako fundamentu bliskich relacji politycznych.
Muzycy zagrali koncert nr 2 na wiolonczelę (K. Michalski) i orkiestrę Josepha Haydna, a także Symfonię nr 40 Wolfganga Amadeusza Mozarta. Program koncertu uzupełniła Symfonia G-dur Luigiego Boccheriniego i Symfonia Johanna Stamitza. Orkiestrę poprowadził litewski dyrygent Modestas Barkauskas.
Lipawska Orkiestra Symfoniczna jest najstarszą i jedną z wiodących tego typu instytucji kultury w państwach bałtyckich. Ambasada RP w Rydze od lat ściśle współpracuje z lipawskimi muzykami oraz planuje wspólne przedsięwzięcia w ramach projektu Europejskiej Stolicy Kultury, którą Lipawa będzie w 2027 roku.
Krzysztof Michalski pomimo młodego wieku, jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów, takich jak Konkurs Johansena w USA, Zoltána Kodálya na Węgrzech, Davida Geringasa na Litwie i Konkurs Wiolonczelowy w Brukseli. Jako solista występował z orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi w Polsce, Niemczech, na Węgrzech, w Belgii, na Litwie i w Kolumbii.
Koncert odbył się przy komplecie publiczności, wśród której byli przedstawiciele administracji publicznej, instytucji kultury, środowisk gospodarczych, społeczności polskiej, a także duża grupa melomanów z Litwy. Wydarzenie otworzyło cykl pod nazwą „Dźwięki Lipawy w Pałacu Rundāle”. Kolejne występy Lipawskiej Orkiestry Symfonicznej odbędą się 2 sierpnia, 25 października i 13 grudnia.