Wybierz kontynent

NIK: analizujemy materiał po kontroli w RARS pod kątem przygotowania zawiadomień do CBA i PK

Analizujemy materiał po kontroli w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych pod kątem przygotowania zawiadomień do CBA i Prokuratury Krajowej - powiedział w poniedziałek PAP p.o. rzecznik Najwyższej Izby Kontroli Marcin Marjański.

Fot. PAP

Dodał, że trwają też analizy czy zawiadomienia miałyby być złożone "przeciwko", czy "w sprawie".

We wtorek NIK zaprezentuje wyniki kontroli - "Wybrane aspekty gospodarowania rezerwami strategicznymi i realizacji zadań powierzonych przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych".

NIK rozpoczęła kontrolę w RARS w październiku 2024 roku. Współpracuje z prokuraturą w ramach postępowania związanego z RARS.

"My spoglądamy na tę sprawę zdecydowanie szerzej. Prokuratura bada wątki +kryminalne+, natomiast my patrzymy przez pryzmat funkcjonowania całości Agencji. W jaki sposób Agencja funkcjonuje pod kątem zakupów, rezerw środków, rezerw finansowych na zakup tych środków, całego mechanizmu, który jest z tym związany (...), i jak te rezerwy są później rozdysponowane" - wyjaśniał w marcu p.o. rzecznik NIK.

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w działalności RARS śląski pion PK prowadzi od 12 kwietnia 2024 r. Wszczęto je 1 grudnia 2023 r. w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie i powierzono je do prowadzenia CBA, Mazowieckiemu Urzędowi Celno-Skarbowemu i Biuru Spraw Wewnętrznych Policji. Podstawą wszczęcia postępowania były materiały zgromadzone przez CBA i dwa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstw złożone przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Według PK zgromadzony materiał dowodowy uzasadnia podejrzenie, że przy wykonywaniu zadań w RARS dopuszczono się nadużyć obejmujących przepisy pozwalające Agencji na pominięcie procedur określonych ustawą Prawo zamówień publicznych.

Do tej pory w śledztwie przedstawiono łącznie 21 zarzutów ośmiu osobom, w tym b. prezesowi RARS Michałowi K., trzem innym urzędnikom Agencji, a także Pawłowi S. Zarzuty dotyczą w szczególności udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych, prania brudnych pieniędzy i powoływania się na wpływy w instytucji publicznej. Obejmują też nieprawidłowości w wydatkowaniu przez Agencję minimum 340 mln zł.(PAP)

mas/ jann/ ktl/

O Autorze

PAP Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Dziedzictwo Wolności - Polacy na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj