Wybierz kontynent

Organizowany przez GCCA konkurs Concrete in Life 2024/25 przyciągnął zapierające dech w piersiach zdjęcia z całego świata – ogłoszono zwycięzców światowego konkursu fotograficznego

31 marca ruszyła VII edycja Ogólnopolskiego Badania Podróżników - największego badania podróżniczego w Polsce, organizowanego przez Soliści Adventure Club we współpracy z Instytutem Badawczym MANDS - Badania Rynku i Opinii. Celem inicjatywy jest stworzenie profilu polskiego podróżnika - jego stylu podróżowania, inspiracji i zwyczajów. Projekt pozwala branży turystycznej lepiej zrozumieć potrzeby klientów i trafniej odpowiadać na zmieniające się trendy.

Fot. PAP

- Wyłonione w konkursie Concrete in Life zdjęcie roku zrobione w Venice Beach zdobywa główną nagrodę w wysokości 10 tys. USD

- Ponad 20 tys. zdjęć z całego świata nadesłanych przez profesjonalistów i amatorów ze smartfonem

- Beton to - nie licząc wody - najczęściej używana substancja na świecie

LONDYN--(BUSINESS WIRE)-- Kapitalne zdjęcie skateboardzisty na plaży w Venice Beach w Kalifornii (USA) zdobyło tytuł zdjęcia roku w konkursie Concrete in Life 2024/25. Zostało wybrane spośród ponad 20 tys. zdjęć nadesłanych na coroczny światowy konkurs organizowany przez stowarzyszenie GCCA, który podkreśla piękno betonu i ważną rolę, jaką ten materiał budowlany pełni na całym świecie.

Ta informacja prasowa zawiera multimedia. Pełna treść informacji prasowej znajduje się tutaj: https://www.businesswire.com/news/home/20250331964337/pl/ 

OVERALL WINNER - Venice Beach Skating by Henrik Hagerup - Venice Beach, Los Angeles, USA Zdjęcie, za które przyznano główną nagrodę w wysokości 10 tys. USD (dziesięciu tysięcy dolarów amerykańskich) zostało zrobione przez Henrika Hagerupa w skateparku Venice Beach w Los Angeles (USA). Inspiracją dla betonowych półkul w tym skateparku była tradycja wykorzystywania do skateboardingu pustych basenów w Los Angeles w latach 70-tych XX wieku. Zdjęcie Henrika zostało ogłoszone zwycięzcą tegorocznej edycji obok zwycięzców w czterech kategoriach oraz zwycięzcy wyłonionego w głosowaniu publiczności.

Thomas Guillot, dyrektor generalny GCCA, który uczestniczył w ocenie zdjęć podczas tegorocznego konkursu: „Te zachwycające zdjęcia podkreślają pozytywną rolę, jaką odgrywa w naszym życiu beton na całej planecie. To naprawdę uniwersalny materiał, używany do tworzenia ważnej infrastruktury, takiej jak mosty, szlaki kolejowe i drogi, po których podróżujemy, jak również do budowy domów, biur i szkół, w których spędzamy czas. Dzięki naszemu konkursowi każda osoba ze smartfonem, a także profesjonalni fotograficy mogą pokazać, jak ważny jest dla nas beton, a także jak piękne formy może przybierać”.

Henrik Hagerup, który na swoim zwycięskim zdjęciu uchwycił wyjątkowy moment na plaży w Venice Beach (USA): „Moje zdjęcie to hołd dla betonu, który otoczony kreatywnością i pasją sprzyja łączeniu ludzi, marzeniom i nieograniczonemu potencjałowi nie tylko w skateparkach, lecz w społecznościach na całym świecie. Zwycięstwo w konkursie Concrete in Life 2024/25 to ogromny zaszczyt”.

Zdjęcia, które nadesłano ze wszystkich kontynentów, przedstawiały drapacze chmur i świat nowoczesnej urbanistyki, a także kluczową infrastrukturę, taką jak sieci transportowe, w tym szlaki kolejowe, mosty i drogi, oraz inne ważne budowle, np. falochrony i tamy. Na zdjęciach widoczne były także intymne interakcje między ludźmi w wioskach i na podwórkach, a także doskonale zaprojektowana architektura i nie tylko.

Diane Hoskins, globalna współprzewodnicząca Gensler, jednej z czołowych światowych firm zajmujących się projektowaniem i architekturą oraz sędzia w konkursie: „Zwycięskie zdjęcia podkreślają znaczenie betonu dla szerokiego spektrum spraw związanych z naszym życiem - oraz pokazują, jak ważna jest dekarbonizacja betonu. Wspaniałe projekty naszych budynków i infrastruktury można realizować dzięki istotnym właściwościom betonu”.

Oprócz zwycięzcy całego konkursu ogłoszono także zwycięzców w czterech innych kategoriach, z których każdy otrzymał nagrodę w wysokości 2500 USD. Anvar Sadath TA zwyciężył w kategorii „Beton miejski”, a jego zdjęcie zatytułowane „Miejski nurt” zostało zrobione w Dubaju (ZEA) i przedstawiało kultowy budynek Burdż Chalifa. Zdjęcie stacji metra w Waszyngtonie autorstwa Wentao Guo, zatytułowane „Struktura jako forma estetyki”, zwyciężyło w kategorii „Infrastruktura z betonu”. Wellington Kuswanto zdobył nagrodę w kategorii „Beton w życiu codziennym” za zdjęcie molo Bedok w Singapurze. W kategorii „Betonowe piękno i design” zwycięzcą okazał się Artemio Layno, autor zdjęcia „Połamany budynek” zrobionego w Amsterdamie (Holandia).

Nagroda wyłoniona w głosowaniu publiczności, wynosząca 5000 USD, przypadła Mohamedowi Rafiemu za zdjęcie „Trzepocząc przez życie”, wykonane w Pondicherry w Indiach.

Chris George, dyrektor ds. treści w Digital Camera World, a także jeden z jurorów tego konkursu: „Beton otacza nas wszędzie i dla niektórych jego piękno może być nieoczywiste. Światowy konkurs fotograficzny Concrete in Life wciąż udowadnia, że można wykonać kapitalne ujęcia architektury i środowiska stworzonego przez człowieka, na których widać piękno tego uniwersalnego materiału budowlanego”.

Wszystkie zwycięskie zdjęcia oraz te zakwalifikowane do finału, a także galerię w wersji online można zobaczyć pod adresem https://gccassociation.org/concreteinlife2425/

Uwagi dla redakcji:

Zwycięskie prace: https://drive.google.com/drive/folders/1ZZqviAV_vSTcv_YF1hYyAnWO3IACuOSj?usp=drive_link 

Listę wszystkich finalistów można pobrać z naszej witryny: https://gccassociation.org/concreteinlife2425/ 

Film przedstawiający zwycięskie zdjęcia: https://drive.google.com/drive/folders/1MZm7snv0bBMMUX_JHLRAJEgBRSwfPSwT?usp=drive_link 

Inne wypowiedzi zwycięzców konkursu:

Henrik Hagerup, zwycięzca całego konkursu, autor zdjęcia skateparku w Venice Beach: „Jestem naprawdę zaszczycony i szczęśliwy, a także pełen pokory wobec faktu, że moje zdjęcie zostało wybrane przez stowarzyszenie GCCA zwycięzcą całego konkursu Concrete in Life 2024/25.

Moje zdjęcie zrobiłem w Venice Beach w Los Angeles - pełnym życia miejscu, do którego przybywają ludzie z całego świata, by cieszyć się słońcem, oceanem i wreszcie kultowym skateparkiem. Ta tętniąca życiem przestrzeń przyciąga kreatywność i zawsze dzieje się tam coś ciekawego. Podczas pobytu w Los Angeles często spędzam tu całe godziny z aparatem w ręce, czekając cierpliwie, aż nadejdzie idealny moment.

Moje zdjęcie to hołd dla betonu, który otoczony kreatywnością i pasją sprzyja łączeniu ludzi, marzeniom i nieograniczonemu potencjałowi nie tylko w skateparkach, lecz w społecznościach na całym świecie”.

Anvar Sadath TA, zwycięzca w kategorii „Beton miejski”, autor zdjęcia „Miejski nurt” zrobionego w Dubaju: „Jestem zaszczycony, że zostałem zwycięzcą konkursu Concrete in Life 2024/25 w kategorii „Beton miejski”! Na moim zwycięskim zdjęciu uchwyciłem dynamiczne zależności między betonowymi konstrukcjami i tętniącym życiem miejskim krajobrazem oraz sposób, w jaki beton kształtuje doświadczenie życia w mieście.

Wellington Kuswanto, zwycięzca w kategorii „Beton w życiu codziennym”, autor zdjęcia przedstawiającego molo Bedok w Singapurze: „Jestem podekscytowany faktem, że jurorzy uznali moje zdjęcie za zwycięzcę w kategorii „Beton w życiu codziennym”. Molo Bedok to dla mnie ważne miejsce, gdyż jeżdżę tamtędy na rowerze i spaceruję w każdy weekend. Miejsce to zainspirowało mnie, by przesłać jego zdjęcie na konkurs, gdyż jest to przykład przestrzeni publicznej wykonanej z betonu, z której aktywnie korzysta wielu ludzi w trakcie różnych czynności będących częścią ich codziennego życia”.

Wentao Guo, zwycięzca w kategorii „Infrastruktura z betonu”, autor zdjęcia „Struktura jako forma estetyki” zrobionego w Waszyngtonie (USA): „Zrobiłem to zdjęcie na jednej ze stacji metra w Waszyngtonie, zaprojektowanych przez Harry'ego Weese'a. Urzekł mnie moment, w którym tymczasowość środka transportu zderza się ze stałością betonu. Jest dla mnie zaszczytem, że zostałem zwycięzcą konkursu Concrete in Life 24/25, który był dla mnie cenną okazją, by za pomocą mojego obiektywu przedstawić naturę betonu w środowisku zbudowanym przez człowieka”.

Artemio Layno, zwycięzca w kategorii „Betonowe piękno i design”, autor zdjęcia „Połamany budynek” zrobionego w Amsterdamie (Holandia): „Jestem bardzo szczęśliwy i wdzięczny za to, że moje zdjęcie zostało uznane za jednego ze zwycięzców konkursu Concrete in Life 24/25. Zdjęcie zrobiłem w Amsterdamie w Holandii i byłem pod wrażeniem kreatywnego i nowoczesnego projektu tego budynku, który wygląda, jakby został wycięty i stanowił osobny byt pośrodku większej struktury; na jego wygląd składa się duża liczba tarasów. Beton to nie tylko budulec niezbędny do wznoszenia budowli, lecz także surowiec do tworzenia niezwykle pięknych dzieł sztuki”.

Mohamed Rafi, zwycięzca głosowania publiczności, autor zdjęcia „Trzepocząc przez życie” wykonanego w Pondicherry w Indiach: „Jestem naprawdę zaszczycony wygraną w głosowaniu publiczności podczas konkursu Concrete in Life 2024/25. Zdjęcie to, zrobione w Pondicherry w Indiach, przedstawia transformację wycinka codzienności pod wpływem sztuki: starsza kobieta przechodzi obok muralu i bezwiednie staje się częścią namalowanego na nim motyla, a z jej ramion wyrastają skrzydła. Dla mnie widok ten symbolizuje żywotność, niezauważane piękno oraz to, jak nasze otoczenie kształtuje nas w sposób, którego nie zawsze jesteśmy świadomi. Istotą fotografii ulicznej jest poszukiwanie znaczenia ulotnych momentów, i cieszę się, że to zdjęcie zrobiło wrażenie na tak wielu osobach”.

Sędziowie:

- Diane Hoskins, globalna współprzewodnicząca firmy Gensler

- Chris George, dyrektor ds. treści w Digital Camera World

- Thomas Guillot, dyrektor generalny GCCA

Oficjalną, obowiązującą wersję niniejszego zawiadomienia stanowi tekst oryginalny sporządzony w języku źródłowym. Tekst tłumaczenia służy wyłącznie celom orientacyjnym, został sporządzony wyłącznie dla celów ułatwienia zrozumienia zawiadomienia i należy interpretować go w odniesieniu do tekstu źródłowego, który jest jedyną wersją mającą skutki prawne.

Wersja źródłowa dostępna na businesswire.com: https://www.businesswire.com/news/home/20250331964337/pl/ 

Źródło: GCCA

KONTAKT:

Paul Adeleke

e-mail: Paul.Adeleke@gccassocation.org 

Źródło informacji: Business Wire

UWAGA: Za materiał opublikowany przez redakcję PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”.

O Autorze

PAP Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Dziedzictwo Wolności - Polacy na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj