
Na zaproszenie Ambasady RP w Tallinnie 22 bm. w prestiżowym Centrum Arvo Pärta (CAP) w Laulasmaa spotkali się dyrektorzy instytutów kultury i attaché kulturalni misji krajów UE w Estonii: Grecji, Danii, Szwecji, Litwy, Austrii, Finlandii, Norwegii, Niemiec, Węgier, Rumunii, Włoch, Estonii i Polski.
Reprezentowani byli także partnerzy strategiczni sieci EUNIC w Estonii: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej, Ministerstwo Kultury, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Biuro Stolicy Kulturalnej Europy Tartu 2024 i Urząd Miasta Tallinna.
W gronie polskich partnerów uczestniczących w posiedzeniu EUNIC znalazły się Instytut Adama Mickiewicza z Warszawy (Dorota Szczepanek, kierownik projektów dedykowanych Estonii) i Międzynarodowe Centrum Kultury z Krakowa.
W wydarzeniu wzięli także udział estońscy intelektualiści, wybrani współautorzy dedykowanego Estonii kwartalnika HERITO: Triin Ojari (architektura), Silver Loit (relacje polsko-estońskie), Riin Eensalu (muzyka, przemysły kreatywne).
Przybyłych powitali gospodarze Centrum Arvo Pärta: prezes rady nadzorczej Michael Pärt oraz dyrektorka instytucji, Anu Kivilo. W swoich wystąpieniach podkreślili wagę podejmowanej przez misje zagraniczne współpracy z CAP, zwłaszcza w roku obchodów jubileuszu 90. urodzin kompozytora.
Na program narady złożyły się trzy wystąpienia. Artur Orzechowski kierujący Ambasadą RP w Tallinnie zaprezentował bogaty kalendarz wydarzeń o profilu muzycznym, współrealizowanych na terenie Estonii przez placówkę w ramach programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Wśród wymienionych, współfinansowanych przez MSZ RP, MKiDN oraz IAM i estońskich partenrów wydarzeń znalazły się m.in. projekt Playground, 12 koncertów polskich kameralistów, koncerty Sounding Europe: „Od Bacha do Pärta“ oraz „Mozart i Beethoven“, występy polskich zespołów folkowych i jazzowych na Tallinn Music Week, koncert chóralny „Sea the Music“ . Odrębnie zaprezentowano kalendarz polskich wydarzeń Dnia Europy, realizowanych w Tallinnie, Narwie i Tartu w dniach 5-11.05.2025 r. pod egidą Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Estonii.
Z kolei na temat zakresu działań Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, jego ekspozycji, seminariach, programach stypendialnych i serii wydawniczej HERITIO, m.in. o ostatnim, dedykowanym Estonii numerze, opowiedział redaktor kwartalnika, Bartosz Sadulski.
Na zakończenie sesji nawiązującą do Estońskiego Roku Książki 2025 interaktywną ekspozycję „Tintinnabuli“ oraz samo Centrum Arvo Pärta przedstawiła jego główna producentka i bohaterka wywiadu w HERITO, Riin Eensalu. Członkowie EUNIC-Estonia mieli także okazję wymienić się informacjami nt. przedsięwzięć organizowanych przez instytuty i ambasady w II kwartale 2025 roku, dowiedzieć się o szkoleniach EUNIC-Global i planach obchodów Dnia Europy w Estonii.
Po części oficjalnej uczestników posiedzenia EUNIC-Estonia zaproszono na koncert „Sounding Europe. From Bach to Pärt“ w wykonaniu Marcina Maseckiego i Marcina Markowicza
We flagowym wydarzeniu kulturalnym polskiej prezydencji w RUE w Estonii, realizowanym przez Instytut Adama Mickiewicza, Ambasadę RP w Tallinnie i Centrum Arvo Pärta oraz współfinansowanym ze środków MKiDN i MSZ RP udział wziął sam jubilat Arvo Pärt. Przybyli także przewodnicząca Przedstawicielstwa KE w Estonii Ave Schank-Lukas i burmistrz Tallinna Jevgeni Ossinovski.
Kolejne spotkania EUNIC-Estonia pod przewodnictwem Ambasady RP w Tallinnie zaplanowano na placu Wolności w Tallinnie w Dzień Europy 9 maja. Ostatnie posiedzenie EUNIC-Estonia w okresie sprawowania przez Polskę prezydencji w RUE odbędzie się 17 czerwca w Estońskim Muzeum Morskim (Lennusadam) i bedze miało charakter zwiastuna przejęcia przez Polskę od Estonii przewodnictwa w RPMB. Za organizację w Estonii wydarzeń programu kulturalnego polskiej prezydencji w RUE i kierowanie lokalnym klastrem EUNIC odpowiada pełniąca w roku 2025 funkcję jego prezydenta Sławomira Borowska-Peterson z Ambasady RP w Tallinnie.