
Wystawa „Przekraczanie granic. Podróżujące artystki w XIX wieku” opowiada o kobietach artystkach, których okres twórczości przypadał na XIX wiek. Zalecane hobby dla kobiet wtedy obejmowało rysunek, czytanie, poezja, rękodzieło, taniec, śpiew i gra na pianinie. Kariera artystyczna kobiet nie była wtedy dobrze postrzegana a konwenanse społeczne nie zachęcały do niej. Kobiety musiały przełamywać bariery społeczne, mieć środki finansowe i odwagę, aby realizować swoje marzenia o sztuce.
O przekraczaniu granic opowiada historię 55 nordyckich, bałtyckich niemieckich, polskich i niemieckich artystek. Tylko niektóre z nich odniosły sukces i znalazły uznanie. Większość z nich była niezamężna. Studiowały i pracowały w niemieckich ośrodkach nauki i centrach sztuki takich jak Drezno, Düsseldorf, Karlsruhe, Monachium, Berlin i Weimar. Często podróżowały również do Włoch, rzadziej w inne regiony. Wystawa jest efektem wieloletnich badań, które pozwoliły na ponowne odkrycie wielu zapomnianych artystek i ich dzieł.
Polskę na wystawię reprezentują dwie artystki: Magdalena Andrzejkowicz i Anna Bilińska. Podczas seminarium inaugurującego wystawę wystąpiła historyczka sztuki z Muzeum Narodowego w Warszawie Agnieszka Bagińska, która zaprezentowała badania dotyczące obu polskich artystek. Historyczka zaprezentowała archiwalne zdjęcia i rękopisy artystek oraz przybliżyła ich twórczość.
Wystawę w Ateneum można obejrzeć do końca lata. Zachęcamy do jej odwiedzenia.