Część szkoleniową kwartalnej narady lokalnego klastra otworzył Artur Orzechowski kierujący Ambasadą RP w Tallinnie. Przedstawił priorytety polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej i program kulturalny w Estonii, m.in. koncerty flagowe „Sounding Europe. From Bach to Pärt“/ Marcin Masecki i Marcin Markowicz oraz „Mozart. Beethoven”/ Maria Włoszczowska z Estońską Narodową Orkiestrą Symfoniczną. Wymienił także ekspozycje, regionalne imprezy plenerowe i cieszące się ogromnym zainteresowaniem projekty z pogranicza literatury, botaniki i sztuki, m.in. Plantarium, dedykowane obchodom Estońskiego Roku Książki 2025 pod patronatem Prezydenta RE Alara Karisa.
Z kolei kierowniczka projektów jubileuszowych w Centrum Arvo Pärta i zarazem dyrektorka ds. rozwoju Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych DocPoint, Riin Eensalu zaprezentowała europejskie wątki programu tegorocznej edycji wydarzenia filmowego (m.in. bałtyckie premiery dokumentów „Zaufaj mi” Joanny Ratajczak i „Ostatnia ekspedycja” Elizy Kubarskiej) oraz kalendarz imprez artystycznych i naukowych, dedykowanych krajowym i europejskim obchodom 90. urodzin Arvo Pärta (m.in. wymieniony już koncert polskich wykonawców, realizowany przez IAM i Ambasadę RP w Tallinnie oraz prezentację estońskiego numeru kwartalnika HERITO, opublikowanego przez MCK w Krakowie).
Kierowniczka projektów w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Tallinnie, Kadri Kull przedstawiła koncepcję współpracy z misjami dyplomatycznymi państw UE i program tegorocznych obchodów Dnia Europy 9 maja w stolicy Estonii (m.in. jarmark europejski, seminarium, gra miejska, koncert plenerowy), Narwie (kawiarnie językowe i koncert plenerowy) oraz innych ośrodkach regionalnych Estonii (kawiarnie literackie, koncerty, gry miejskie, debaty).
Goszcząca estoński klaster EUNIC Katrin Tuuksam, p.o. dyrektora Domu Hopnera, zaprezentowała możliwości współpracy ze Śródmiejskim Centrum Twórczym (m.in. udział w festiwalach Dni Średniowiecza, Jarmark Bożonarodzeniowy, Muzyczne Okna, Bajkowe Dziedzińce oraz w zajęciach Domu Tańców Tradycyjnych)
W części roboczej narady głos zabrała reprezentująca Ministerstwo Kultury RE radczyni w Departamencie Umiędzynarodowienia i Komunikacji, Ulla Kihva , która złożyła raport z posiedzenia EUNIC-Global w Brukseli oraz przekazała oficjalnie informację o przejęciu przez MK RE pełnego członkostwa w estońskim klastrze od Instytutu Estońskiego. Dyrektorka Instytutu Fińskiego w Estonii, Hannele Valkeniemi ponowiła zaproszenie do aktywnego udziału w Baltic Sea Day (28.08.2025) oraz dniu otwartym 12.02.2025 w Estońskim Muzeum Morskim. Ambasada RP w Tallinnie, w ramach przygotowań do prezydencji w RPMB, prezentować będzie plany ekspozycji „Czy zostanie z nami Bałtyk?”/ z NCK w Gdańsku/ i „M jak morze” Joanny Concejo/ z Wydawnictwem FORMAT we Wrocławiu/. Reprezentacje członków klastra z państw RPMB zadeklarowały akces do wydarzenia pod wspólnym hasłem „The same sea in all of us!”/Jaan Kaplinski.
Uczestnicy narady zostali zaproszeni do zwiedzania Śródmiejskiego Centrum Kreatywnego Spędzania Wolnego Czasu w historycznych kamienicach Domu Hopnera. Przewodniczka osobny wątek narracji poświęciła roli polskich konserwatorów w ratowaniu średniowiecznych zabytków Tallinna.
Placówka wydała recepcję inauguracyjną dla uczestniczących w spotkaniu 46 członków klastra i jego partnerów, reprezentujących Ministerstwo Kultury, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Estonii, Urzędu Miasta Tallinna, Centrum Arvo Pärta, DocPoint i Domu Hopnera. Serwowano specjały polskiej kuchni związane z karnawałem. Z okazji objęcią przez Polskę prezydencji w RUE przygotowano dla partnerów słodkie upominki oraz przepisy na pączki z różą i faworki.
Placówka planuje w I półroczu zorganizowanie 3 narad klastra wg podobnego schematu. Termin kolejnego posiedzenia wyznaczono na 22.03.2025 w Centrum Arvo Pärta w Laulasmaa. Narada połączona zostanie z prezentacją nowej ekspozycji stałej Tintinabuli oraz udziałem członków klastra we flagowym polskim przedsięwzięciu kulturalnym w ramach prezydencji w RUE - koncertem „Sounding Europe. From Bach to Pärt”, organizowanym przez IAM, MKiDN i Ambasadę RP w Tallinnie oraz prezentacją estońskiego numeru kwartalnika HERITO, przygotowaną we współpracy z MCK w Krakowie.