W przypadającą w poniedziałek 105. rocznicę zaślubin Polski z morzem, Narodowe Muzeum Morskie (NMM) przypomniało o obrazie Juliana Fałata, który jest ich kolekcji. Widnieje na nim m.in. Neptun, który z wody przygląda się gen. Hallerowi.
![](https://adm.wolni.nieobojetni.pl/media/filer_public_thumbnails/filer_public/ad/33/ad33d861-cb9a-4248-8809-d302f0d5d099/232423.jpg__899x594_q85_box-0%2C0%2C899%2C594_detail_subsampling-2.jpg)
10 lutego 1920 r. gen. broni Józef Haller dokonał w Pucku symbolicznego aktu powrotu Polski nad Bałtyk poprzez wrzucenie do morza platynowego pierścienia, który kilka godzin wcześniej otrzymał w Gdańsku od miejscowej Polonii.
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku przypomniało, że w swojej kolekcji posiada obraz przedstawiający zaślubiony namalowany przez polskiego akwarelistę Juliana Fałata, uczestnika tamtych wydarzeń.
Monumentalna kompozycja przedstawia zamarznięte wody Zatoki Puckiej widziane od strony morza, nabrzeża portu w Pucku oraz zgromadzonych tam uczestników uroczystości: dostojników cywilnych i wojskowych, oddziały kawalerii i tłum cywilów. Ponad zgromadzonymi powiewa biało-czerwona flaga. Scenę obserwują wyłaniające się z wody na pierwszym planie mityczne bóstwa morskie – Neptun i Salacja.
Kierownik Działu Sztuki Marynistycznej NMM Monika Jankiewicz-Brzostowska zaznaczyła, że uczestnictwo Fałata w tym wydarzeniu nadaje obrazowi szczególnych walorów dokumentalnych i historycznych.
"Sceneria uroczystości zaślubin została przedstawiona bardzo realistycznie. Musiało to być nie lada wyzwaniem, zważywszy, że artysta wybrał dla obrazu ujęcie od strony wód Zatoki Puckiej, a więc odwrotne w stosunku do punktu widzenia, z jakiego sam oglądał ceremonię jako jej uczestnik" - dodała.
Podkreśliła, że według relacji z 10 lutego 1920 roku w Pucku nieprzerwanie padał deszcz. Tymczasem - jak zaznaczyła - na obrazie Fałata błękitne niebo zdobią obłoki, a cała scena oświetlona jest jasnym, rozproszonym światłem.
Muzeum podało, że obraz Juliana Fałata "Zaślubiny Polski z morzem" mierzy 130 × 260 cm i jest to jedno z najcenniejszych dzieł w muzealnej kolekcji. Można je podziwiać w Galerii Morskiej, znajdującej się w Spichlerzach na Ołowiance.
W poniedziałek w Pucku odbędą się uroczystości związane z obchodami 105. rocznicy zaślubin Polski z Morzem. Oficjalne rozpoczęcie zaplanowano o godz. 9.30 na Starym Rynku. Pół godziny później odbędzie się msza święta w kościele pw. św. Piotra i Pawła. Po mszy, w porcie rybackim zaplanowano przemówienia i złożenie kwiatów. Wieczorem odbędą się koncert i pokaz laserowy.
Na mocy Traktatu Wersalskiego podpisanego w czerwcu 1919 r. Polska uzyskała dostęp do Morza Bałtyckiego na odcinku 147 km. Prawie połowę stanowił brzeg Półwyspu Helskiego – 74 km, morze otwarte – 24 km i brzeg Zatoki Puckiej – 49 km. W jej granicach nie znalazł się jednak żaden większy port. Ten niewielki w Pucku był zdolny jedynie do przyjmowania najmniejszych okrętów marynarki wojennej - trałowców, patrolowców, kanonierek, kutrów rybackich i niewielkich statków handlowych. Gdańsk zyskał status Wolnego Miasta, pozostającego pod protektoratem Ligi Narodów.
10 lutego 1920 r. w Pucku odbyły się symboliczne zaślubiny Rzeczypospolitej z morzem zorganizowane dla uczczenia włączenia Pomorza w granice odrodzonego kraju. Aktu dokonał współtwórca Błękitnej Armii gen. Józef Haller.(PAP)
pm/ drag/