1. Obaj przywódcy zgodzili się, że na przestrzeni lat oba kraje osiągnęły znaczący postęp w rozwoju społeczno-gospodarczym. Tradycyjna przyjaźń i wielopłaszczyznowa współpraca między Polską a Wietnamem rozwijały się szybko i skutecznie w różnych obszarach.
2. Opierając się na dotychczasowych osiągnięciach i dostrzegając ogromny potencjał dalszej współpracy, premier Donald Tusk i premier Pham Minh Chinh podkreślili potrzebę wspierania głębszej i bardziej efektywnej współpracy politycznej, gospodarczej, sektorowej, lokalnej i międzyludzkiej w celu podniesienia relacji Polska-Wietnam do poziomu strategicznego w przyszłości.
Stosunki polityczne i dyplomatyczne
3. Obie strony zgodziły się na dalsze zwiększenie liczby dwustronnych wizyt wysokiego szczebla i kontaktów we wszystkich kanałach między władzami Polski a partią komunistyczną, państwem, rządem, Zgromadzeniem Narodowym i władzami lokalnymi Wietnamu w celu wzmocnienia współpracy politycznej i wzajemnego zrozumienia. Wskazały coroczne konsultacje polityczne jako główny mechanizm przeglądu i aktualizacji działań.
4. Obie strony zgodziły się zintensyfikować dialog między ministerstwami spraw zagranicznych i wyraziły zainteresowanie rozszerzeniem współpracy w kwestiach międzynarodowych i regionalnych, w tym dialogu planistycznego i koordynacji stanowisk na forach wielostronnych, w szczególności w ramach ONZ, ASEAN-UE i ASEM. Wyrażono zobowiązanie do wspierania współpracy międzyregionalnej poprzez promowanie stosunków UE - Wietnam i Polska - ASEAN. Strona wietnamska wyraziła poparcie dla przystąpienia Polski do Traktatu o Przyjaźni i Współpracy w Azji Południowo-Wschodniej (TAC).
5. Obie strony potwierdziły swoje poparcie dla multilateralizmu i systemu międzynarodowego, którego rdzeniem jest Organizacja Narodów Zjednoczonych, oraz dla porządku międzynarodowego opartego na podstawowych zasadach prawa międzynarodowego, w tym na Karcie Narodów Zjednoczonych. Zasady te obejmują niestosowanie siły lub groźby użycia siły, poszanowanie niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej wszystkich państw oraz rozwiązywanie sporów środkami pokojowymi zgodnie z prawem międzynarodowym.
6. Obie strony podkreśliły potrzebę sprostania globalnym wyzwaniom, w tym zmianom klimatycznym, bezpieczeństwu w zakresie zaopatrzenia w wodę, bezpieczeństwu energetycznemu i żywnościowemu, pandemiom, dezinformacji i misinformacji, migracji oraz pogarszającemu się bezpieczeństwu międzynarodowemu i regionalnemu.
7. Premier Polski przedstawił premierowi Wietnamu informacje o wojnie w Ukrainie. Obie strony podkreśliły potrzebę ustanowienia kompleksowego, sprawiedliwego i trwałego pokoju zgodnie z prawem międzynarodowym oraz celami i zasadami Karty Narodów Zjednoczonych.
8. Obie strony potwierdziły wsparcie dla zasad ASEAN dotyczących Morza Południowochińskiego oraz podkreśliły wagę praworządności i rozwiązywania sporów środkami pokojowymi w zgodzie z prawem międzynarodowym, w tym Konwencją Narodów Zjednoczonych o prawie morza z 1982 roku.
Współpraca gospodarcza, handlowa, rozwojowa i w dziedzinie rolnictwa
9. Obie strony podkreśliły, że współpraca gospodarcza i handlowa jest jednym z kluczowych filarów stosunków dwustronnych i zgodziły się pracować nad zrównoważeniem handlu dwustronnego. W tym kontekście uznały one rolę mechanizmu konsultacji w zakresie współpracy gospodarczej między właściwymi ministerstwami Wietnamu i Polski oraz zgodziły się ułatwić współpracę między środowiskami biznesowymi. W celu zrównoważenia handlu dwustronnego, strony zgodziły się wspierać wymianę zgodnie z umową o wolnym handlu między UE a Wietnamem (EVFTA). Polska poinformowała o gotowości do przeprowadzenia procesu ratyfikacji Umowy o ochronie inwestycji między UE a Wietnamem (EVIPA).
10. Obie strony wyraziły zamiar wzmocnienia współpracy w obszarach przynoszących dodatkowe korzyści, takich jak cyfryzacja, zielona transformacja, energia odnawialna, przemysł przetwórczy i produkcyjny, poszukiwanie, wydobycie i przetwarzanie zasobów naturalnych, rozwój infrastruktury, przemysł kolejowy, transport, sprzęt medyczny, farmaceutyki, praca, środowisko, gospodarka wodna i gospodarka morska.
11. Obie strony zgodziły się zintensyfikować współpracę rolną i potwierdziły zainteresowanie kontynuowaniem wysiłków na rzecz wzmocnienia wzajemnie korzystnej dwustronnej wymiany handlowej w sektorze rolno-spożywczym, biorąc pod uwagę zobowiązania wynikające z członkostwa Polski w UE i członkostwa Wietnamu w ASEAN.
12. Obie strony zgodziły się kontynuować współpracę rozwojową poprzez dostosowanie wsparcia Polski do potrzeb Wietnamu i istniejących inicjatyw UE w celu osiągnięcia Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Zgodzono się zintensyfikować dialog dotyczący projektu budowy statków poszukiwawczo-ratowniczych, który ma być finansowany w ramach międzyrządowej umowy kredytowej.
Współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony
13. Obie strony zgodziły się pogłębić współpracę w ramach obowiązującej umowy o współpracy obronnej, w szczególności w dziedzinie szkolenia oficerów i kwestii związanych z przemysłem obronnym, a także zbadać możliwości współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa.
14. Obie strony wyraziły wolę zwiększenia wymiany doświadczeń i koordynacji w zakresie zapobiegania przestępczości, w szczególności przestępczości zorganizowanej i międzynarodowej, nielegalnej imigracji i handlu ludźmi oraz kontynuowania współpracy w obszarze ochrony granic i kwestii migracyjnych, w tym wdrażania programów szkoleniowych dla wietnamskich służb migracyjnych przez stronę polską oraz dostosowania istniejących umów w celu odzwierciedlenia obecnych i przyszłych potrzeb związanych z migracją.
Edukacja, nauka, technologia, kultura, turystyka i wymiana międzyludzka
15. Obie strony wyraziły wolę rozszerzenia współpracy w zakresie edukacji, nauki i szkolenia zawodowego - tradycyjnych obszarów współpracy - a także w dziedzinie badań i rozwoju, kultury i ochrony dziedzictwa, turystyki i wymiany międzyludzkiej.
16. Obie strony zachęcają linie lotnicze do współpracy i rozważenia ponownego otwarcia bezpośrednich lotów między oboma krajami w celu promowania turystyki, przewozów towarowych i wymiany międzyludzkiej. Polska z zadowoleniem przyjęła decyzję Wietnamu o zniesieniu obowiązku wizowego dla polskich turystów podróżujących w grupach zorganizowanych. Obie strony zgodziły się kontynuować dialog w tej sprawie.
17. Obie strony potwierdziły swoją stałą współpracę w celu ułatwienia rozwoju i integracji społeczności wietnamskiej w Polsce, co aktywnie przyczynia się do wzmocnienia stosunków między oboma krajami.
Premier Pham Minh Chinh podziękował premierowi Donaldowi Tuskowi, a także przywódcom i obywatelom Polski za gościnność okazaną jemu i delegacji wysokiego szczebla wietnamskiego rządu oraz z szacunkiem zaprosił premiera Donalda Tuska do złożenia oficjalnej wizyty w Wietnamie.