Wybierz kontynent

Pierwsze polskie kolonie w Chile.

Fot. Ambasady GOV

Po raz pierwszy dzieci z Polskiej Szkoły w Santiago mogły pojechać na tygodniowe polskie kolonie. Camp Makemake został przystosowany specjalnie do potrzeb polskojęzycznego obozu. Zajęcia w języku polskim były prowadzone przez polskich wychowawców i instruktorów, dzieci uczyły się polskich piosenek, doskonaliły znajomość geografii Polski, w formie teatralnej przedstawiały polskie legendy, lepiły pierogi, wykonały przepiękne bożonarodzeniowe szopki i co najważniejsze, miały okazję do poznania się i zawarcia przyjaźni, tych na całe życie. W koloniach wzięły udział nie tylko dzieci z Santiago, które uczęszczają na zajęcia w soboty, ale również dzieci z innych miast tj. Puerto Natales, Valdivia i La Serena, które lekcje polskiego realizują w formie online.

Wśród dodatkowych atrakcji było zbieranie jagód, spływ na dętkach, kajaki, konie, spanie w namiotach, noc pod gwiazdami, turniej szachowy, strzelanie z łuku, piosenki przy ognisku… jednym słowem - tydzień pełen atrakcji i niesamowitych przeżyć w malowniczym regionie Maule, w miejscowości Pelarco.

Przedsięwzięcie ,,Polskie kolonie w Chile” było możliwe dzięki środkom Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Konsul RP Piotr Loroch podczas wizyty na obozie z radością słuchał relacji dzieci zachwyconych koloniami i utwierdził się w przekonaniu, że polskie kolonie w Chile to strzał w dziesiątkę.

Dziękujemy dyrektorce obozu Makemake, Rebecce Cole i całemu zespołowi za stworzenie wspaniałych warunków do przeprowadzenia kolonii w języku polskim i pełne zaangażowanie w projekt. Wyrazy najwyższego uznania należą się również czwórce niezrównanych polskich opiekunów, którzy opracowali autorski program kolonii uwzględniający potrzeby i możliwości kolonistów w bardzo różnym wieku i stopniu znajomości języka polskiego.

Już w grudniu 2025 kolejna edycja, tymczasem zapraszamy do galerii zdjęć!

Ambasady GOV Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Dziedzictwo Wolności - Polacy na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj