W najbliższych kwartałach inflacja utrzyma się wyraźnie powyżej celu NBP – wskazano w komunikacie opublikowanym po zakończonym w środę posiedzeniu RPP. Do utrzymania się wysokiej inflacji przyczyni się, zdaniem RPP, planowane w II połowie 2025 r. odmrożenie cen prądu.
![](https://adm.wolni.nieobojetni.pl/media/filer_public_thumbnails/filer_public/61/21/61211e32-bf32-4bbe-bc5f-2013b1ba7bdc/231776.jpg__891x594_q85_box-0%2C0%2C891%2C594_detail_subsampling-2.jpg)
W środę zakończyło się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. RPP nie zmieniła stóp procentowych. Główna stopa NBP, referencyjna, nadal wynosi 5,75 proc.
„W ocenie Rady w najbliższych kwartałach inflacja utrzyma się wyraźnie powyżej celu inflacyjnego NBP, do czego przyczynią się efekty wcześniejszego wzrostu cen energii, a także wzrosty stawek akcyzy i cen usług administrowanych. Jednocześnie podwyższona pozostanie prawdopodobnie także inflacja bazowa” - napisano w komunikacie po posiedzeniu RPP.
Zdaniem RPP odmrożenie cen energii w II połowie 2025 r. może przyczynić się do wydłużenia okresu, w którym inflacja będzie przekraczać cel inflacyjny na poziomie 2,5 proc. +/- 1 pkt. proc.
„W średnim okresie – przy obecnym poziomie stóp procentowych NBP oraz w warunkach oczekiwanego stopniowego obniżania się dynamiki płac – inflacja powinna powrócić do celu NBP. Czynnikiem niepewności pozostaje wpływ podwyższonej inflacji na oczekiwania inflacyjne i presję płacową, zwłaszcza wobec spodziewanego ożywienia gospodarczego i niskiego bezrobocia” – zaznaczyła RPP w komunikacie.
Według Rady na inflację w średnim okresie będą miały wpływ „dalsze działania w zakresie polityki fiskalnej i regulacyjnej”.
„W tych warunkach Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Rada ocenia, że obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie” – stwierdzono w komunikacie Rady.
RPP zadeklarowała, że jej dalsze decyzje będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej.
Rada przypomniała, że zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS, w 2024 r. dynamika PKB wyniosła 2,9 proc. Według RPP to wskazuje, że w IV kw. 2024 r. roczny wzrost gospodarczy "prawdopodobnie przyspieszył”. Rada oceniła, że na rynku pracy utrzymuje się niskie bezrobocie i wysoka liczba pracujących, jednak wskazała też, że zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2024 r. było niższe niż rok wcześniej. Jednocześnie – według komunikatu – „dynamika wynagrodzeń nadal kształtuje się na wysokim poziomie”.
W komunikacie Rada odniosła się także do poziomu inflacji w grudniu ub.r., kiedy wyniosła 4,7 proc., a więc tyle samo, co w listopadzie. RPP wspomniała także o kształtowaniu się inflacji w II połowie 2024 r.
„Wzrost inflacji w II połowie 2024 r. względem I połowy ub.r. wynikał głównie z podwyżek administrowanych cen nośników energii, a także – choć w mniejszym stopniu – z wyższej rocznej dynamiki cen żywności i napojów bezalkoholowych. Jednocześnie na podwyższonym poziomie utrzymuje się wskaźnik inflacji po wyłączeniu cen żywności i energii, głównie ze względu na wysoką dynamikę cen usług. Przyczynia się do tego wysoka dynamika wynagrodzeń, w tym w związku z podwyższeniem płac w sektorze publicznym. Roczna dynamika cen produkcji sprzedanej przemysłu pozostaje przy tym ujemna” – oceniła RPP. (PAP)
ms/ mmu/