![](https://adm.wolni.nieobojetni.pl/media/filer_public_thumbnails/filer_public/ce/cf/cecf3aac-cb80-468c-95e5-0adc79e5d330/d3406568cb43b3fe80db8f1ce849bcf7.png__1056x446_q85_box-0%2C0%2C1056%2C446_detail_subsampling-2.jpg)
Polska była jednym z pierwszych krajów, które uznały niepodległość Wietnamu i nawiązały formalne stosunki dyplomatyczne, a także jedynym krajem obecnym w obu Komisjach rozjemczych– zarówno po Układach Genewskich z 1954 r., jak i po Układzie Paryskim z 1973 r., pełniąc rolę mediatora i gwaranta procesu pokojowego w Wietnamie. Od samego początku Polska angażowała się w pomoc w odbudowie Wietnamu po wojnie, wspierając kraj w trudnych czasach.
W ciągu 75 lat stosunki pomiędzy Wietnamem a Polską były budowane i rozwijane we wszystkich obszarach, takich jak polityka, gospodarka, kultura, nauka, edukacja i szkolenia. Polska wykształciła tysiące wietnamskich studentów, którzy po ukończeniu studiów w Polsce odegrali kluczową rolę w rozwoju swojego kraju. Wielu z nich było i jest obecnie liderami w różnych dziedzinach - od nauki, przez biznes, aż po politykę.
Jesteśmy niezwykle dumni, że ponad 100 tytułów książek polskich autorów, w tym noblistów w dziedzinie literatury, zostało przetłumaczonych na język wietnamski przez absolwentów polskich uczelni, a dzieła te są szeroko dostępne w wietnamskich księgarniach. Twórczość polskich muzyków również zyskuje uznanie na wietnamskich scenach – utwory polskich kompozytorów, takich jak Chopin, Paderewski czy Wieniawski, są wykonywane w największych wietnamskich salach koncertowych, a polska muzyka jest obecna w kulturze Wietnamu.
Jubileuszowy rok otworzyła wizyta Premiera Wietnamu Phạm Minh Chinha, który w styczniu przybył do Polski na czele delegacji rządowej.
Z okazji 75-lecia stosunków dyplomatycznych między PL & VN zapraszamy do obejrzenia krótkiego wideo z udziałem Kierownik placówki, Joanny Skoczek.