Wybierz kontynent

Kraków: Festiwal Teatrów dla Dzieci od 19 stycznia w Nowohuckim Centrum Kultury

22 spektakle 15 teatrów z całego kraju znajdzie się w programie Festiwalu Teatrów dla Dzieci, który od 19 stycznia do 1 lutego odbędzie się w Nowohuckim Centrum Kultury (NCK) w Krakowie. To jedna z ofert tej placówki przygotowana na czas ferii zimowych.

Fot. PAP

Łącznie przedstawienia na festiwalu będzie mogło zobaczyć, jak szacują organizatorzy, ponad 8 tys. uczniów. „Miejsca na spektakle są zajmowane, ale jest ich jeszcze sporo. Myślę, że na niektóre spektakle trudno będzie się dostać” – powiedział na konferencji prasowej we wtorek dyrektor NCK Zbigniew Grzyb.

Motywem przewodnim tegorocznego wydarzenia są uczucia. W poprzednich latach były to m.in. ekologia i klasyka. „Będziemy rozmawiać o uczuciach, o tym, czy ta radość to zawsze radość, czy czasem smutek może nam towarzyszyć, o akceptacji, o inności, czy np. wszyscy powinniśmy być tak samo ubrani” – mówił dyrektor NCK.

Wśród festiwalowych spektakli są m.in. „Robaczki” Teatru Lalek „Rabcio” z Rabki-Zdroju oraz „Mglisty Billy” Teatru Figurki z Krakowa. Pierwszy z tych tytułów jest przeznaczony dla młodszych dzieci (od 3. do 8. roku życia) i jest w nim dużo humoru, a drugi dla starszych dzieci (powyżej 8. roku życia) i jest pełen czarnego humoru i ironii. Reżyserka obu tych przedstawień Dagmara Żabska zwróciła uwagę, że „Mglisty Billy” był wystawiany na scenach na całym świecie m.in. w językach hebrajskim, niemieckim, rosyjskim.

W programie festiwalu są również warsztaty artystyczne, m.in. warsztat teatru cieni oraz wystawy w Białej Galerii i Szarej Galerii.

W czasie przerwy zimowej NCK zaprasza uczniów także na lodowisko. Każdego roku odwiedza je ok. 30 tys. osób i jest ono – według pracowników NCK – jednym z najtańszych lodowisk w mieście. Placówka przygotowała także różnotematyczne warsztaty.

Łącznie w 2024 r. Nowohuckie Centrum Kultury odwiedziło ponad 700 tys. osób. Placówka zorganizowała prawie 800 wydarzeń kulturalnych. Odnowiono studio teatralne za kilkaset tysięcy złotych, dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz gminy Kraków.(PAP)

bko/ dki/

O Autorze

PAP Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Dziedzictwo Wolności - Polacy na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj