Wybierz kontynent

Małopolskie: 1,83 mln osób pielgrzymowało w ub. r. do kalwaryjskiego sanktuarium

Ponad 1,83 mln pielgrzymów przybyło w ubiegłym roku do sanktuarium pasyjno–maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej – podał jego rzecznik, bernardyn ojciec Tarsycjusz Bukowski. To wzrost w stosunku do 2023 roku, w którym przyjechało tam 1,6 mln wiernych.

Fot. PAP

„Wierni przybywali, by zostawić ciężary swojego życia, a wyjechać umocnieni łaską Boga. Sanktuarium żyje modlitwą i jest miejscem sprawowania kultu bożego, czyli najważniejsza jest w nim chwała Boga Wszechmogącego. (...) W ciągłym wzroście przybywających do Kalwarii widać, jak bardzo człowiek potrzebuje ciszy, modlitwy i mocy Boga” – podkreślił ojciec Tarsycjusz.

Ponad 1,83 mln wiernych w ubiegłym roku oznacza, że ich liczba wróciła do stanu sprzed pandemii. W covidowym roku 2020 roku było to 314 tys. pątników, a rok później około 1 mln. Przed pandemią pielgrzymowało do kalwaryjskiego sanktuarium około 1,8 mln osób rocznie.

Jak dodał bernardyn, w minionym roku przybyło gości zagranicznych. Największą grupą byli Amerykanie. Kalwarię odwiedzili także pielgrzymi z tak odległych krajów, jak Chile, Japonia, Indie, Nikaragua, Portoryko, Singapur czy Filipiny.

Ojciec Tarsycjusz zaznaczył, że widoczny był wzrost liczby wiernych uczestniczących w wielkich uroczystościach kalwaryjskich, jak Misterium Męki Pańskiej, obchody Wniebowzięcia NMP czy pielgrzymka rodzin Archidiecezji Krakowskiej. „Wielotysięczne tłumy nawiedziły kalwaryjskie sanktuarium w Wielkim Tygodniu - ponad 170 tys. osób” – powiedział.

Bernardyni zaobserwowali też wzrost liczby wiernych udających się na modlitwę na dróżki kalwaryjskie. „W Kalwaryjskim Centrum Informacji oraz w zakrystii swoją obecność odnotowało ponad 136 tys. pielgrzymów w grupach zorganizowanych, z czego połowa z nich korzystała z oprowadzenia przez przewodników sanktuarium” – dodał.

Wśród istotnych ubiegłorocznych wydarzeń było zakończenie projektu remontu i konserwacji 11 zabytkowych obiektów: ośmiu kaplic na dróżkach kalwaryjskich i trzech budynków drewnianych w bezpośredniej bliskości bazyliki, które stały się siedzibą Centrum Dziedzictwa i Dialogu. W nim otwarte zostało Muzeum „Wiara i Sztuka”.

Projekt został sfinansowany z funduszy Mechanizmu Finansowego EOG (1,88 mln euro), a także z Ministerstwa Kultury (332,1 tys. euro). Wkład własny wyniósł 390,7 tys. euro.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej zostało ufundowane na początku XVII w. przez rodzinę Zebrzydowskich. Od początku opiekują się nim bernardyni. Równolegle z klasztorem wybudowano dróżki przypominające kompozycją miejsca święte w Jerozolimie. W 1999 roku całość została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)

szf/ miś/

O Autorze

PAP Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Dziedzictwo Wolności - Polacy na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj