
Ten - zrealizowany wysoce profesjonalnie i z rozmachem , pełnometrażowy dokument pokazuje przez pryzmat losów tytułowych bohaterek obecną wojnę na Ukrainie, okrucieństwo agresora, horror wojny, patriotyzm i wolę przetrwania oraz walki za Ojczyznę Ukraińców, a także ludzką solidarność okazaną Ukraińcom przez Polaków. Film dokumentuje historię , która dzieje się na naszych oczach, jednocześnie wzrusza. Posiada on wielkie humanistyczne walory jasno pokazując gdzie leży w tej wojnę słuszność, gdzie dobro a gdzie zło. Słuszność leży po stronie ofiar barbarzyńskiej agresji! Dobrem jest pomóc potrzebującym i prześladowanym, złem jest brutalna napaść na sąsiedni kraj podyktowana imperialistycznymi ambicjami. Jury przyznało także nagrody w kategorii „Solidarność 2022” za prace o wsparciu Ukrainy przez Polaków- prace nawiązujące do filmu pod tym tytułem Fundacji Polska -Europa-Polonia w reżyserii Ryszarda Łączyńskiego i Aliny Czerniakowskiej. I Nagrodę w tej kategorii otrzymał Simon Target z Australii za film „To jest nasza wojna -Masha & Valentina”,
Ambasador Adam Burakowski jest doktorem habilitowanym nauk społecznych, profesorem nadzwyczajnym Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk oraz wieloletnim pracownikiem mediów publicznych. Od młodości związany z Indiami. Jest absolwentem Liceum im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie oraz Uniwersytetu Warszawskiego (Historia, Studium Europy Wschodniej).
W Instytucie Studiów Politycznych PAN pracuje od roku 2004 r., gdzie zatrudniony był początkowo jako asystent, potem adiunkt w Zakładzie Europy Środkowo-Wschodniej oraz Zakładzie Azji i Pacyfiku, a obecnie jako profesor nadzwyczajny.
W latach 2006-2017 pracował w Polskim Radiu zajmując się kontaktami z zagranicą. Od 2012 r. reprezentował Polskie Radio w Europejskiej Unii Nadawców, gdzie od 2013 r. pełnił funkcję Koordynatora Grupy Europy Środkowo-Wschodniej. W latach 2007-2017 był koordynatorem finansowanego przez Komisję Europejską projektu radiowego Euranet.
Ambasador Burakowski był również zaangażowany w szereg projektów na Woodrow Wilson International Center for Scholars w Waszyngtonie, w ramach Cold War International History Project.
W trakcie swojej kariery zawodowej współpracował z szeregiem instytucji akademickich m.in. Centre for European Studies na Jawaharlal Nehru University w Indiach, Universitatea Babeș-Bolyai i Universitatea de Vest w Rumunii oraz Masaryk University w Czechach. Jest również autorem szeregu publikacji na temat Indii oraz Europy Centralnej, zwłaszcza Rumunii.
Pan Adam Burakowski pełnił funkcję Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Rzeczypospolitej Polskiej w Indiach, Bangladeszu, Bhutanie, Nepalu, na Sri Lance, Malediwach i w Afganistanie od grudnia 2017 r. do kwietnia 2023 r.
Ambasador Adam Burakowski zna język angielski, hindi, rumuński i rosyjski. Jest żonaty, ma czwórkę dzieci.