Obecnie potrzeba, a wręcz konieczność, uwzględnienia podejścia statystycznego na etapie planowania badania, staje się coraz bardziej widoczna. Chodzi przede wszystkim o możliwość uogólnienia wyników badania na szerszą niż rzeczywiście poddaną badaniom grupę. Badania eksperckie i naukowe to zaawansowane wykorzystywanie potencjału analitycznego i narzędziowego firmy zewnętrznej w celu pomocy w przeprowadzeniu danego badania i późniejszego opracowania jego wyników.

Trafność zewnętrznego badania
W większości projektów badawczych nie ma możliwości objęcia badaniami całej interesującej badacza populacji. Po pierwsze, populacja taka jest najczęściej zbyt duża. Po drugie, koszt przeprowadzenia badań na większą skalę, a także czas ich trwania oraz inne kwestie techniczno-organizacyjne uniemożliwiają w praktyce przeprowadzenie badania w sposób wyczerpujący.
Gdy badacz lub instytucja prowadząca badania natrafia na problemy związane z eksploracją w ujęciu popularyzacyjnym lub w specyficznych grupach respondentów, może skorzystać z oferty specjalistycznych firm zewnętrznych, takich jak Exacto (https://www.exacto.pl/), które wykonują badania eksperckie i naukowe.
Naukowiec lub podmiot badawczy współpracujący z agencją zewnętrzną w celu realizacji badania uczestniczy w pracach nad narzędziami, a po przeprowadzeniu badania, bierze aktywny udział w opracowaniu jego wyników. Atutem takiej kooperacji jest również to, że przy opracowywaniu trudnych, niestandardowych strategii pomagają eksperci wewnętrzni firmy oraz odpowiedni dla danej branży specjaliści.
Wyzwania i podstawowe etapy badawcze
Najczęściej badania naukowe stają przed wyzwaniem dostosowania całego procesu badawczego do niestandardowych celów, począwszy od konceptualizacji zagadnień związanych z pytaniami badawczymi, poprzez dobór właściwych technik i narzędzi badawczych, stosowanych analiz jakościowych i ilościowych, po interpretację wyników i wnioskowanie.
W ramach badań eksperckich i naukowych przeprowadza się przede wszystkim:
• analizę sytuacji wyjściowej
• przygotowanie narzędzi badawczych
• realizację badań
• analizę uzyskanych wyników
Najważniejsze korzyści z badań naukowych i eksperckich
Badania eksperckie umożliwiają zrozumienie większego zbiorowiska populacji, jej struktury, procesów w niej zachodzących, a także relacji społecznych oraz dominujących w niej tendencji. Specjalistyczne badania eksperckie pozwalają więc lepiej zrozumieć jak funkcjonują i zachowują się całe społeczeństwa.
Badania naukowe to również podstawowe narzędzie pracy naukowców. Precyzyjne diagnozy są szczególnie ważne w kwestiach społecznych. Badania pozwalają na identyfikację i zrozumienie zmian zachodzących w danym społeczeństwie. To ważne z perspektywy prognozowania przyszłych tendencji i dostosowania się do nich.
Badania eksperckie to także przydatna ocena programów i polityk, a także skuteczności prowadzonych działań. Analizy dostarczają informacji na temat ich wpływu na społeczeństwo i efektywności osiągania wyznaczonych celów.
Więcej na: https://www.exacto.pl
Źródło informacji: Exacto