Wybierz kontynent

Wojewoda dolnośląski: coraz mniej uchodźców w punktach przygotowanych przez samorządy

Zmniejsza się liczba uchodźców w ośrodkach przygotowanych przez dolnośląskie samorządy – poinformował we wtorek w Wałbrzychu wojewoda dolnośląskie Jarosław Obremski.

Fot. PAP

Obremski podczas konferencji prasowej w siedzibie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest-Park w Wałbrzychu, podkreślił, że w ostatnim tygodniu zmniejsza się liczba uchodźców z Ukrainy przebywających w ośrodkach przygotowanych przez dolnośląskie samorządy.

"Z jednej strony obserwujemy powroty do zachodniej Ukrainy, z drugiej zaś usamodzielnianie się uchodźców, którzy podejmują w Polsce pracę" – powiedział Obremski.

Dodał, że samorządom w regionie bardzo zależy na integracji uchodźców z Ukrainy. "To może odbywać się tylko przez działania zdecentralizowane. Rząd musi stworzyć mechanizmy stymulacji, ale koordynacja musi być na szczeblu samorządowym – miejsca zakwaterowania dla uchodźców, rynek pracy i opieka dla dzieci" - mówił wojewoda.

Obremski wskazał, że do tej pory znacząca cześć kobiet z Ukrainy, które przyjechały na Dolny Śląsk po wybuchu wojny, podjęła już pracę. "Są jednak gminy i powiaty, które są w tej kwestii mniej aktywne" – mówił.

Prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest-Park Piotr Wojtyczka przypomniał, że strefa aktywnie włączył się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Wskazał m.in., że przekazano na ten cel 300 tys. zł, oddano bazę noclegową – mieszkania w Świebodzicach i ośrodek wypoczynkowy w Pobierowie, przeprowadzone zbiórkę materiałów medycznych.

"W siedzibie naszej spółki prowadzimy też kurs języka polskiego dla kilkudziesięciu uchodźców; to również pomoc w znalezieniu pracy czy uzyskaniu PESEL-u" – mówił prezes. Strefa uruchomiła również stronę internetową, na której pracodawcy zamieszczają ogłoszenia z ofertami pracy. "Planujemy też organizację indywidualnych spotkań z doradcami zawodowymi, przedstawicielami urzędu pracy i dolnośląskimi pracodawcami. Wyłoniliśmy też agencję pracy, który wesprze nasze działania związane z aktywizacją zawodową" – mówił Wojtyczka.

Wicemarszałek województwa dolnośląskiego Grzegorz Macko przypomniał, że do tej pory samorząd województwa dolnośląskiego przekazał na pomoc uchodźcom 5 mln zł. W tym kontekście wymienił m.in. spółki samorządowe prowadzące uzdrowiska na terenie Dolnego Śląska. "Goszczą one kilkaset kobiet z dziećmi, a duża cześć z nich znalazła zatrudnienie w uzdrowiskach, gdzie pracują jako pomoc dla osób starszych bądź pomoc kuchenna" – mówił Macko. (PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ jann/

O Autorze

PAP Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Dziedzictwo Wolności - Polacy na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj