Wybierz kontynent

Wizyta Ambasadora RP w Brnie i kraju południowomorawskim

Fot. Ambasady GOV

W siedzibie Sądu Konstytucyjnego ambasadora przyjął prezes Sądu Pavel Rychetský, w siedzibie Prokuratury Generalnej – prokurator generalny Igor Stříž. Z hetmanem kraju południowomorawskiego Janem Grolichem ambasador rozmawiał głównie o możliwościach, jakie stwarza dla współpracy polsko-czeskiej, w tym także dla południowych Moraw, rozwój infrastruktury transportowej w Polsce, w tym plany rozbudowy połączeń towarowych i rosnąca oferta polskiej branży TSL.

Ambasador spotkał się też z rektorem Uniwersytetu Masaryka prof. Martinem Barešem i prorektorem doc. Břetislavem Dančákem, który jest zarazem przewodniczącym Rady Programowej Forum Czesko-Polskiego przy MSZ RCz. Na Wydziale Prawa ambasador spotkał się z dziekanem Martinem Škopem, kadrą i studentami, rozmawiając o bogatej współpracy wydziału z polskimi uczelniami, odwiedził też wydziałową bibliotekę z okazałym polskim księgozbiorem.

W asyście attaché obrony płk. Adama Krzyżanowskiego Ambasador RP odwiedził Uniwersytet Obrony, gdzie spotkał się m.in. z rektorem – gen. bryg. prof. Zuzaną Kročovą i wygłosił wykład o współpracy polsko-czeskiej, jej tradycjach, współczesności i roli sił zbrojnych. Na wojskowej uczelni otworzył też wystawę „Sojusznicy – Polacy i Czesi na polach bitew II wojny światowej“, przygotowaną przez Instytut Polski w Pradze i Wojskowy Instytut Historyczny w Pradze.

Ambasador wziął też udział w wydarzeniach związanych z Dniach Kultury Polskiej w Brnie, organizowanych we współpracy z Instytutem Polskim. W Bibliotece Jiříego Mahena uczestniczył w uroczystym spotkaniu współorganizatorów DKP z udziałem wiceprezydent miasta Brna Karin Podivinskiej. W południowomorawskiej filii Instytutu Pamięci Narodu, ambasador wraz z konsul Ukrainy w Brnie Anną Proszko otworzył wystawę „Mamo, ja nie chcę wojny“, wspólnie z delegacją województwa łódzkiego z wicemarszałkiem Zbigniewem Ziembą – plenerową wystawę „Odkryjcie Łódź“ przed domem handlowym Centrum. Ambasador spotkał się też z prezes Klubu Polskiego Polonus Danutą Koné Król, dziekanem Wydziału Przedsiębiorczości Politechniki Brneńskiej doc. Vojtěchem Bartošem oraz drem Romanem Madeckim z katedry polonistyki na Uniwersytecie Masaryka.

Ambasador podczas wizyty w Brnie oddał hołd więźniom podobozu KL Auschwitz – Brünn (1943-1945), składając kwiaty przy pamiątkowej tablicy w Gimnazjum Biskupim. W przejętej przez Niemców budowie szkoły miała powstać Akademia Techniczna SS i policji. Większość więźniów wykonujących tu niewolnicze prace stanowili Polacy. 

Ambasador odwiedził też Kuřim, gdzie spotkał się z burmistrzem  Drago Sukalovskim i zarządem miasta, które wyróżnia intensywna współpraca z polskimi partnerami. Podczas wizyty w Brnie i kraju południowomorawskim ambasadorowi przeważnie towarzyszyli konsul generalna w Ostrawie Izabela Wołłejko-Chwastowicz oraz konsul honorowy w Brnie Petr Mrkývka, który był współorganizatorem wizyty.

Ambasady GOV Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Dziedzictwo Wolności - Polacy na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj