Poniżej fotograficzny zapis z Wielkanocy 2023 uchwycony okiem parafianki z Ealingu w Londynie. Na portalu Powiem Polska można się również zapoznać z krótką historią tej polskiej parafii.

Pierwsze msze święte dla polskich wiernych z Ealingu były odprawiane od 1949 roku w Opactwie Benedyktynów. Pod koniec lat 60-tych Polski Komitet Parafialny na Ealingu kupił i unowocześnił piękny dom z ogrodem przy Courtfield Gardens, gdzie mieścił się Polski Ośrodek Katolicki (POK).
Polski Klub Towarzyski i Klub Obiadowy
W sali na parterze odprawiane były nabożeństwa w niedziele i święta, zebrania i uroczystości parafialne, koncerty itp. W POK-u znajdowało się także biuro parafialne, otworzona została kawiarnia, biblioteka, Polski Klub Towarzyski i Klub Obiadowy dla emerytów, prowadzony przez Siostry Zmartwychwstanki. Obecnie miejsce to nosi miano Apostolatu Bożego Miłosierdzia i z powodu gruntownego remontu znacznej jego części ograniczyło swoją działalność. W kaplicy odbywają się codzienne nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego, odprawiane w języku angielskim, z myślą o katolikach-imigrantach z najbliższej okolicy, pochodzących z różnych stron świata (tutaj).
Marianie na Ealingu
W latach 60. rozpoczęto poszukiwania nowego domu, dla polskiej parafii na Ealingu. Kiedy parafię objęli OO. Marianie i proboszczem został ks. Władysław Honkisz, nadzwyczajne walne zebranie w 1966 roku powołało Radę Budowy Parafii. Proboszcz szybko uzyskał wsparcie ks. Prymasa Wyszyńskiego, który oddał parafię pod opiekę Maryi, Matki Kościoła. Z pomocą finansową przyszedł prowincjał OO. Marianów. Następował rozwój życia parafialnego i zamiast jednej mszy św. w kościele OO. Benedyktynów, co niedzielę odprawiało się pięć. Parafia wykorzystywała także kościół anglikański św. Mateusza na Ealing Common.
Londyn- parafia na Ealingu. Fot. Anna Kolczyńska
Windsor Memorial Hall
Nowy rozdział w dziejach parafii zapoczątkowało nabycie zabytkowego kościoła po metodystach przy 2 Windsor Road na Ealingu. Ta budowla zaprojektowana w 1867 r., wraz z sąsiednim budynkiem Windsor Memorial Hall, wzniesionym w roku 1925 dla upamiętnienia poległych w I wojnie światowej, została wykupiona przez miasto w roku 1972, w związku z planowaną przebudową dzielnicy. Przez trzynaście lat służyła jako skład mebli. Gdy władze lokalne podjęły w roku 1984 decyzję o sprzedaży kościoła w związku ze zbyt wysokimi kosztami ewentualnej renowacji, rozpoczęły się kilkumiesięczne pertraktacje, a w 1985 r. podpisany został akt kupna kościoła. Rok później biskup Szczepan Wesoły dokonał poświęcenia świątyni Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła. Z tej okazji specjalny telegram przysłał papież Jan Paweł II.
Parafia, którą wybrałam
Przez wiele lat to miejsce było dla polskiej emigracji, szczególnie tej z okolic Ealingu, czymś więcej niż ośrodek duszpasterski. W prężnie działających wspólnotach ludzie nie tylko gromadzili się na modlitwie, ale także angażowali w szereg inicjatyw o charakterze kulturalnym i charytatywnym. Szczególnie w rzeczywistości Stanu Wojennego i napływu emigracji z lat 80., parafia na Ealingu miała dla wiernych wyjątkowe znaczenie. Obecnie funkcjonuje tu 10 grup parafialnych oraz grupy wsparcia (tutaj).
Wielkanoc - Londyn- Ealing. Fot. Anna Kolczyńska
To parafia, którą wybrałam albo która mnie wybrała i dlatego jest mi najbliższa, jednak sprawa wyboru i przynależności do parafii w UK nie jest taka oczywista. Wielu naszym rodakom wydaje się, że regularne uczestnictwo w odprawianych w danej parafii nabożeństwach czyni ich parafianami. A kiedy zjawiają się w kancelarii parafialnej, w sprawie sakramentu chrztu czy małżeństwa dowiadują się, że oficjalnie nie przynależą do parafii i by to zmienić muszą wypełnić stosowną deklarację. Dopiero po upływie trzech miesięcy od jej złożenia stają się członkami wspólnoty danego kościoła i nabywają praw do udzielanych sakramentów.