Wybierz kontynent

Biały papież – żelazny kardynał

Ostatniego dnia 2022 r. zmarł po ciężkiej chorobie w wieku 95 lat papież senior Benedykt XVI, następca Jan Pawła II i wielki przyjaciel Polski i Polaków. Podczas swojej jedynej pielgrzymki do Polski wezwał nas do trwania w wierze. Udał się śladami Karola Wojtyły do Wadowic, Kalwarii Zebrzydowskiej, Krakowa, Częstochowy oraz Auschwitz – Birkenau. „Chrystus jest jedyną Prawdą” – napisał w Duchowym Testamencie.

Ostatniego dnia 2022 roku, zmarł, po ciężkiej chorobie, w wieku 95 lat papież senior Benedykt XVI, następca Jana Pawła II i poprzednik Franciszka. Był pierwszym od XIII wieku biskupem Rzymu, który zdecydował się na abdykację.

Odszedł wielki przyjaciel Polski i Polaków. Podczas swojej jedynej pielgrzymki do Polski w 2006 roku wezwał nas do trwania w wierze. Jana Pawła II, którego przez lata był bliskim współpracownikiem, nazwał „umiłowanym poprzednikiem”.

"Przybyłem aby pójść jego śladami" – kontynuował po polsku. Papież Benedykt XVI, urodzony w Bawarii kardynał  Joseph Ratzinger udał się do Wadowic, Kalwarii Zebrzydowskiej, Krakowa, Częstochowy oraz odwiedził Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz – Birkenau, gdzie podczas uroczystości z udziałem nielicznych ocalałych byłych więźniów, na niebie pojawiła się tęcza. 

Uroczystości pożegnania

Z komunikatów Stolicy Apostolskiej dowiadujemy się, że ciało papieża emeryta zostanie w jego domu – gdzie zmarł  w dawnym budynku klasztornym Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich do rana dnia 2 stycznia. W tym czasie nie są przewidziane żadne oficjalne wizyty i modlitwy.

2 stycznia od godziny 9:00 do godziny 19:00 ciało Benedykta XVI zostanie wystawione w bazylice Świętego Piotra w taki sposób, aby wierni mogli mu oddać cześć. Będzie to możliwe również przez kolejne dwa dni w godzinach od 7:00 rano do 7:00 wieczorem.

Pogrzeb papieża seniora zaplanowano na godz. 9.30 rano w czwartek 5 stycznia 2023 r., w Wigilię Trzech Króli – święta Objawienia Pańskiego. Mszę świętą na Placu Świętego Piotra koncelebrował będzie papież Franciszek. Joseph Ratzinger zostanie pochowany w grotach watykańskich.

Duchowe braterstwo Niemca i Polaka

Ciało Benedykta XVI według jego woli – uszanowanej prze Watykan – spocznie w podziemiach bazyliki Świętego Piotra, dokładnie tam, gdzie do beatyfikacji w 2011 r. znajdował się grób jego poprzednika Jana Pawła II.

Papież senior przygotował już w 2006 roku duchowy testament m.in. stwierdzający, że chce zostać pochowany w tej samej krypcie, w której po śmierci spoczął Jan Paweł II. W 2020 roku ujawnił ten fakt autoryzowany biograf Benedykta XVI Peter Seewald w wywiadzie dla bawarskiej gazety Passauer Neue Presse.

Ostatni trzej papieże

O splocie wzajemnych relacji trzech ostatnich papieży wspominają w licznych komentarzach teolodzy, watykańscy korespondenci czy agencje: "Benedykt, jako kardynał Joseph Ratzinger, przewodniczył pogrzebowi Jana Pawła II w 2005 roku na Placu Świętego Piotra, a Franciszek ma przewodniczyć pogrzebowi Benedykta" - zauważa agencja Reuters. Wskazuje się również na niespotykaną przez stuleci historii Wiecznego Miasta sytuację, że papież, który abdykował nie tylko w nim nadal mieszka, ale i będzie pochowany na jego terenie.

To wyzwanie dla Watykanu i nowy rozdział w historii papiestwa. Kiedy poprzedni raz z własnej woli w 1417 roku z tronu piotrowego zrezygnował papież Grzegorz XII, zadbano, aby zmarł on w zapomnieniu. Pogrzeb był cichy i z dala od Rzymu.

Emerytowany papież Benedykt XVI cieszył się szacunkiem swojego następcy Franciszka i mieszkał w domu położonym w Ogrodach Watykańskich. Co więcej Franciszek spotykał się z papieżem seniorem, odwiedzał go prywatnie.

Bardzo bliskie, wręcz przyjacielskie stosunki łączyły Kardynała Ratzingera najpierw z Karolem Wojtyłą jeszcze przed Soborem Vaticanum II, a następnie od 1978 r. z Janem Pawłem II  był jednym z najbliższych jego współpracowników. Przez 24 lata pełnił wysoką funkcję prefekta Kongregacji Nauki Wiary, której podstawowym zadaniem jest dbanie o prawowierne głoszenie i obronę wiary katolickiej w całym Kościele.

Po odejściu św. Jana Pawła II (2 kwietnia 2005 r.) Ratzinger został wybrany w drugim dniu konklawe, po czterech głosowaniach. Było to 19 kwietnia 2005 r.  Nowego – już 265 papieża – witało przeszło sto tysięcy katolików, zgromadzonych na Placu św. Piotra. Benedykt XVI był pierwszym od XI wieku Niemcem wybranym na tę godność.

 

Zdzisław Bielecki

O Autorze

© Wolni Nieobojętni Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Dziedzictwo Wolności - Polacy na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj